Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.04.2008, sygn. IP-PP2-443-238/08-2/AZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PP2-443-238/08-2/AZ
Czy premie pieniężne podlegają podatkowi VAT, a w konsekwencji fakturowaniu przez odbiorców? Czy gdyby uznać, że premie pieniężne nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, to udokumentowaniem ich przepływu mogą być faktury korygujące wystawiane Spółkę na rzecz odbiorców, czy też winny to być noty uznaniowe wystawiane przez Spółkę jako podmiot płacący premię pieniężną lub też noty obciążeniowe wystawiane przez odbiorców premii pieniężnych? Czy w przypadku otrzymania przez Spółkę faktury wystawionej przez odbiorcę z tytułu otrzymania przez niego premii pieniężnej od Spółki, Spółka może odliczyć z takiej faktury podatek naliczony?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 07 lutego 2008r. (data wpływu 11 lutego 2008r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania premii pieniężnych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 lutego 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania premii pieniężnych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka zajmuje się produkcją i sprzedażą pasz przemysłowych. Sprzedaż pasz jest realizowana do sieci dealerów, którzy dokonują ich dalszej dystrybucji (dalszej sprzedaży). Finalnymi nabywcami produktów Spółki są w zdecydowanej większości rolnicy (zwani dalej odbiorcami). Zakupują oni paszę przemysłową, jako niezbędną do wyżywienia hodowanych przez nich zwierząt. Zdarzają się także przypadki bezpośredniej sprzedaży paszy przez Spółkę odbiorcom finalnym. Odbiorcy ci nie są podatnikami podatku VAT. Spółka ma podpisane z odbiorcami umowy o współpracy handlowej. Na podstawie tych umów odbiorcy zobowiązali się do dokonywania określonych zakupów od Spółki. W umowach przewidziano, że jeżeli podmiot dokonujący zakupów dokona zakupu towarów na określoną wartość (zostanie dokonana na rzecz tego podmiot określona sprzedaż), to ten odbiorca towarów ma prawo do tzw. premii pieniężnej. Jest to swoiste wynagrodzenie odbiorcy towarów za dokonywane przez niego, określone umownie, ilości zakupów towarów od sprzedającego. Te premie pieniężne były w 2007 r. dokumentowane wystawianymi przez odbiorców fakturami VAT. Tak więc odbiorcy wystawiali z omawianego tytułu faktury na Spółkę. Wynagrodzenie należne odbiorcom, wynikające z wymienionych faktur było wyliczane, przede wszystkim na bazie osiągniętego na rzecz tych podmiotów obrotu. Wynagrodzenie to nie jest przypisane do żadnej konkretnej faktury (nie jest wyliczone na bazie kwot wynikających z konkretnych faktur), lecz jest wypadkową wszystkich faktur sprzedaży wystawionych w przyjętym przez strony okresie rozliczeniowym, uprawniającym do premii pieniężnej. W wyroku z dnia 6 lutego 2007 r. sygn. akt I FSK 94/06 Naczelny Sąd Administracyjny oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 22 maja 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 4080/06 stwierdziły, że premie pieniężne nie podlegają VAT. Z punktu widzenia przepisów ustawy o VAT, biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy w 2007 r., takie mylne opodatkowywanie podatkiem VAT tzw. premii pieniężnych (czyli opodatkowywanie przez odbiorców premii pieniężnych otrzymywanych od Spółki), było bezpieczne zarówno dla odbiorców jak i Spółki. Od 1 stycznia 2008 r. ulega zmianie treść art. 88 ust. 3a pkt. 2 ustawy o VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right