Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 09.04.2008, sygn. IP-PP2-443-207/08-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PP2-443-207/08-2/MK

Czy dostawa mieszkań wraz z przypisanym każdemu z nich prawem do korzystania z miejsca postojowego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w całości według stawki 7%.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Z 2007 r. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 07 lutego 2008r. (data wpływu 11 lutego 2008r.), uzupełniony pismem z dnia 20 marca 2008r. (data wpływu 25 marca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy mieszkań wraz z przypisanym każdemu z nich prawem do korzystania z miejsca postojowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy mieszkań wraz z przypisanym każdemu z nich prawem do korzystania z miejsca postojowego.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawiony następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. (dalej Spółka) w ramach wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej prowadzi działalność developerską. Spółka buduje i sprzedaje lokale mieszkalne. Zgodnie z treścią umów sprzedaży przedmiot transakcji obejmuje przypisane do konkretnego mieszkania miejsca postojowe wydzielone za pomocą linii narysowanych na podłożu powierzchni garażowej. Miejsca te przeznaczone są na potrzeby parkowania pojazdów przez właścicieli mieszkań. Sprzedaż lokali mieszkalnych następuje wraz z przypisanym do nich udziałem w nieruchomości wspólnej tj. prawem do korzystania z wydzielonych miejsc postojowych znajdujących się w podziemnych kondygnacjach budynku. Sprzedaż lokalu mieszkalnego razem z prawem do korzystania z miejsca postojowego jest dokonana na podstawie jednego aktu notarialnego. Dla części budynku, w której znajdują się miejsca postojowe nie tworzy się oddzielnej księgi wieczystej. Spółka nie prowadzi odrębnej sprzedaży miejsc postojowych. Spółka nie prowadzi odrębnej sprzedaży miejsc postojowych prawo do ich nabycia przysługuje wyłącznie nabywcom mieszkań. W uzupełnieniu wniosku Spółka podkreśliła, że inwestycja mieszkaniowa, której dotyczy zapytanie Spółki znajduje się obecnie dopiero we wstępnym etapie realizacji. Do tej pory podpisano jedynie kilka umów rezerwacyjnych oraz kilka umów przedwstępnych. Nie zostały zawarte jeszcze żadne ostateczne umowy sprzedaży lokali mieszkalnych w formie aktu notarialnego. Umowa przedwstępna zawiera wszystkie elementy przedmiotowo istotne umowy przyrzeczonej (docelowej umowy sprzedaży), w tym także cenę sprzedaży nieruchomości. Zgodnie z taką umową na cenę nieruchomości składa się zarówno cena mieszkania jak i cena miejsca postojowego. W dalszej części umowa posługuje się pojęciem ceny nabycia obejmującej cenę mieszkania i cenę miejsca postojowego. W praktyce miejsce/miejsca postojowe jest traktowane jako powierzchnia/powierzchnie przynależna do poszczególnego lokalu mieszkalnych. Konsekwentnie, jeśli klient zdecyduje się na nabycie lokalu mieszkalnego wraz miejscem postojowym/miejscami postojowymi, cena nabycia mieszkania będzie zawierać w sobie również cenę tego miejsca postojowego/miejsc postojowych. Zgodnie z przyjęta praktyką na rynku nieruchomości oraz intencją Spółki treść umów ostatecznych w formie aktu notarialnego będzie jak najbardziej zbliżona do zawartych już umów przedwstępnych. Można zatem przyjąć, iż rozwiązania zastosowane w umowie przedwstępnej zostaną odzwierciedlone w treści umów ostatecznych, które zostaną zawarte w formie aktów notarialnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00