Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.09.2008, sygn. IPPP1/443-1222/08-2/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1222/08-2/AP

Za jaki okres rozliczeniowy podatnik ma prawo pomniejszyć VAT należny z tytułu wystawienia faktury korygującej zmniejszającej wartość sprzedaży?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20.06.2008 r. (data wpływu 25.06.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokonywania korekt wystawianych faktur VAT jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.06.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokonywania korekt wystawianych faktur VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zdarzają się sytuacje wymagające skorygowania wystawionych faktur VAT. Powyższe dotyczy sytuacji, w której np. faktycznie dokonana dostawa jest inna niż pierwotnie przewidywana, a przede wszystkim gdy ze względu na ilość dostarczonego towaru lub jego właściwości udziela się rabatu.

W takich sytuacjach stosowana jest praktyka polegająca na wystawieniu faktury korygującej i wysłaniu jej lub w inny sposób dostarczeniu kontrahentowi.

Niezależnie Spółka informuje kontrahentów o fakcie wystawienia korekt poprzez wysłanie faksem lub emailem faktur korygujących. Faksy lub emaile są przesyłane w dniu wystawienia faktury.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Zdaniem Wnioskodawcy

Podatnik ma prawo pomniejszyć VAT należny w miesiącu wystawienia faktury korygującej. W pierwszej kolejności należy rozważyć, jakie warunki musi spełnić faktura aby została uznana za prawidłową i czy korekta faktury musi odpowiadać jakimś dodatkowym warunkom, w stosunku do faktury pierwotnej, czy też nie. Obowiązujące aktualnie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) w § 9 wskazuje na elementy, które musi zawierać prawidłowa faktura VAT. Wśród warunków tych od dnia 1 maja 2004 r. nie ma podpisu na fakturze. Przepisy nie wymagają tym samym dla prawidłowości faktury złożenia podpisu przez wystawcę faktury lub jej odbiorcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00