Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.11.2008, sygn. IPPB3/423-1229/08-2/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-1229/08-2/DG

UZASADNIENIE

W dniu 25 sierpnia 2008r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie określenia podstawy do naliczania amortyzacji budynków i budowli oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka w ramach prowadzonej działalności deweloperskiej nabyła grunt położony w J (Gmina P) z zamiarem wybudowania osiedla mieszkalnego z lokalami na sprzedaż. Spółka podpisała z Gminą P w dniu 21 sierpnia 2007 r. Porozumienie nr .. dotyczące partycypacji w budowie infrastruktury Gminy P. Zgodnie z §1 tego Porozumienia, strony ustaliły dobrowolną opłatę partycypacyjną z przeznaczeniem na rozbudowę infrastruktury gminy P z tytułu udostępnienia sieci wodno-kanalizacyjnej do osiedla mieszkaniowego - realizowanego przez Spółkę - w J. W przypadku nie otrzymania przez Spółkę pozwolenia na budowę opłata zostałaby Spółce zwrócona. Spółka otrzymała pozwolenie na budowę; Zasady wnoszenia opłat partycypacyjnych określone zostały w Uchwale Rady Miejskiej w P nr . z dnia 27 czerwca 2001 r. na podstawie art. 18 ust. 1 w związku z art. 7 ust 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 ze zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wpłacona przez Spółkę dobrowolna opłata partycypacyjna może być elementem kosztu wytworzenia produktu i rozpoznana jako koszt uzyskania przychodu w momencie uzyskania przychodu ze sprzedaży lokali mieszkalnych...

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., zwana dalej: ustawą z dnia 15 lutego 1992r.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych wart. 16 ust. 1 ustawy. Warunkiem zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest łączne spełnienie następujących przesłanek: koszt musi być poniesiony przez podatnika; koszt musi być poniesiony przez podatnika definitywnie; poniesiony przez podatnika koszt musi pozostawać w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Pomiędzy kosztem uzyskania przychodu a osiągnięciem przychodu musi istnieć związek przyczynowo skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ lub przynajmniej może mieć wpływ na powstanie, zwiększenie przychodu albo zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów. W opinii Wnioskodawcy, wydatki związane z dobrowolną opłatą partycypacyjną są kosztami uzyskania przychodów. Poniesione zostały przez Spółkę, w sposób definitywny, w związku z działalnością gospodarczą w celu uzyskania przychodu. Nie stanowią jednocześnie kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów wymienionych w art. 16 ust. 1 powołanej ustawy. Dodatkowym argumentem prawnym za prawem zaliczenia przez Spółkę wydatków na dobrowolną opłatę partycypacyjną jest określenie zasad i wysokości ich wnoszenia w akcie prawa miejscowego - Uchwale Rady Miejskiej w P nr .... z dnia 27 czerwca 2001 r. na podstawie art. 18 ust. 1 w związku z art. 7 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 ze zm.). Skoro wydatki na dobrowolną opłatę partycypacyjną są kosztem uzyskania przychodu, należy określić datę ich potrącenia w czasie. W tym zakresie przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. dzielą koszty na bezpośrednio związane z przychodami oraz inne niż bezpośrednio związane z przychodami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00