Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.11.2008, sygn. IPPB3/423-1359/08-2/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-1359/08-2/GJ

UZASADNIENIE

W dniu 25.09.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczania raty leasingowej przy zmiennej stopie procentowej Wibor.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka zawiera jako finansujący umowy leasingu. Wartość każdej umowy, a zatem wynagrodzenia uzyskiwanego przez Spółkę z tytułu dostawy przedmiotu leasingu odpowiada sumie opłat leasingowych. Na opłaty leasingowe składa się część kapitałowa oraz część odsetkowa. Część kapitałowa stanowi spłatę wartości początkowej przedmiotu leasingu natomiast część odsetkowa jest wynagrodzeniem Spółki odzwierciedlającym koszty finansowania zakupu przedmiotu leasingu.

Zgodnie z zapisami OWUL (tj. ogólnych warunków umów leasingu) lub umów leasingu (jeżeli brak jest OWUL) jak również umów najmu przyjętymi przez Spółkę oraz akceptowanym przez klienta w momencie zawarcia umowy leasingu, na ratę leasingową składa się część kapitałowa, która jest odzwierciedleniem spłaty wartości początkowej przedmiotu leasingu oraz część odsetkowa. Część odsetkowa jest nadwyżką opłaty leasingowej ponad spłatę wartości początkowej przedmiotu leasingu i stanowi wynagrodzenie Spółki za udzielenie finansowania korzystającemu w formie leasingu.

Dla wyliczenia wartości części odsetkowej miesięcznej raty leasingowej Spółka przyjęła następującą metodę. Co do zasady, wysokość części odsetkowej opłaty leasingowej jest ustalana w oparciu o 3M WIBOR (WIBOR w przeliczeniu na 1 lub 3 miesiące, jak również wskaźnik 4 IRS) z dnia zawarcia umowy leasingowej oraz stałą marżę Spółki. Oznacza to, że kalkulacja wartości części odsetkowej raty leasingowej bazuje na zmiennej stopie procentowej z jednoczesnym uwzględnieniem stałej marży Spółki. Niemniej z uwagi na bieżącą tendencję wzrostu WIBOR, Spółka zawarła w umowie leasingu dodatkowy zapis celem zabezpieczenia ewentualnych wahań wskaźnika WIBOR.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00