Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.02.2009, sygn. ITPB2/415-1070/08/IB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-1070/08/IB

1. Czy Wnioskodawca powinien rozliczać się z całości dochodów w Polsce czy w Szwecji?
2. Czy w przypadku otrzymania świadczenia pieniężnego z tytułu opieki nad dzieckiem chorym w Szwecji i zapłacenia podatku w Szwecji Wnioskodawca dołącza odpowiedni dokument szwedzki do PIT-5L składanego w Polsce?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2008 r. (data wpływu 21 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych:

  • w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego jest prawidłowe;
  • w zakresie opodatkowania w Polsce świadczenia pieniężnego z tytułu opieki nad dzieckiem chorym w Szwecji jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego oraz opodatkowania w Polsce świadczenia pieniężnego z tytułu opieki nad dzieckiem chorym w Szwecji.

Wezwaniem z dnia 22 stycznia 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy zwrócił się o uzupełnienie wniosku m.in. poprzez wyczerpujące przedstawienie zaistniałego stanu faktycznego.

Pismem z dnia 11 lutego 2009 r. uzupełniono wniosek w ww. zakresie.

W przedmiotowym wniosku oraz uzupełnieniu przedstawiony następujący stan faktyczny.

Jest Pan obywatelem polskim zamieszkałym na stałe w Polsce i w Szwecji, mającym centrum życiowe w Szwecji. Żona pracuje tam na stałe, dzieci uczęszczają do szkoły podstawowej. Wyjechał Pan z Polski w 2003 r. W Szwecji Pan nie pracował i nie pracuje, nie prowadził i nie prowadzi jakiejkolwiek działalności zarobkowej. Centrum interesów biznesowych ma Pan w Polsce. Tutaj prowadzi Pan działalność gospodarczą i płaci podatki. Około połowy roku przebywa Pan w Polsce, pozostałą część roku w Szwecji. Posiada Pan nadany szwedzki Person Numer (odpowiednik polskiego PESEL). Stałe miejsce pobytu ma Pan zarówno w Szwecji, jak i w Polsce. Z tytułu pracy żony przysługuje Panu opieka medyczna na terenie Szwecji. Nie posiada Pan certyfikatu rezydencji ani Polski, ani Szwecji. Prowadzi Pan działalność gospodarczą w Polsce w rozumieniu konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00