Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.03.2009, sygn. ITPB2/415-8/09/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-8/09/MK

Opodatkowanie sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, przy czym tylko jeden ze współwłaścicieli tegoż prawa (małżeństwo) spełnia warunek 12-miesięcznego zameldowania na pobyt stały.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2008 r. (data wpływu 2 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Jest Pan żołnierzem zawodowym i w związku z przeniesieniem służbowym do garnizonu w E. w dniu 22 stycznia 2007 r. nabył wspólnie z żoną spółdzielcze własnościowe prawo do położonego w tym mieście lokalu mieszkalnego. Wspomniana zmiana przydziału służbowego skutkowała wymeldowaniem się z pobytu stałego w C., gdzie znajduje się poprzedni garnizon, natomiast zameldowanie się w nowym miejscu odbywania służby nastręczyło wiele trudności, wobec czego Pana żona i córka zostały zameldowane u teściowej. Stąd też w dniu 23 stycznia 2007 r. tylko Pan zameldował się w ww. mieszkaniu na pobyt stały. Zakup spółdzielczego prawa został przez Pana dokonany z zamierzeniem jego zbycia przed upływem 5 lat w związku z możliwym przeniesieniem służbowym, wobec czego zwrócił się Pan do właściwego dla siebie urzędu skarbowego w celu uzyskania informacji na temat warunków skorzystania z tzw. ulgi meldunkowej. Po przedstawieniu swojej sytuacji uzyskał Pan odpowiedź, iż w myśl obowiązujących przepisów przy współwłasności wystarczy jedna osoba zameldowana na stałe, ale na okres nie krótszy niż 12 miesięcy oraz złożenie stosownego oświadczenia; stąd też nie zabiegał Pan o zmianę przez żonę zameldowania, tym bardziej że przy składaniu zeznania rocznego za 2007 r. otrzymał od urzędników skarbowych potwierdzenie uprzednio otrzymanej informacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00