Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.04.2009, sygn. ITPP1/443-10b/09/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-10b/09/AJ

Opodatkowanie prac remontowych i konserwacyjnych w obiektach zabytkowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2008 r. (data wpływu 8 stycznia 2009 r.), uzupełnione wnioskiem z dnia 23 marca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania prac remontowych i konserwacyjnych wykonywanych w obiekcie zabytkowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 stycznia 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony wnioskiem z dnia 23 marca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prac remontowych i konserwacyjnych w obiekcie zabytkowym.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pan prace w obiektach nadzorowanych przez konserwatora zabytków kościołach zabytkowych, katedrach, zamkach. Nadzór nad pracami, zakres oraz metody wykonania prac w tych obiektach wynikają z decyzji konserwatora zabytków. Wskazuje Pan, iż w zakresie prac związanych z ochroną zabytków stosuje się PKWiU 92.52.12-0000. Wykonywane przez Pana prace polegają na konserwacji i rekonstrukcji. Konserwator zabytków zleca zburzenie nienadających się do konserwacji elementów architektury muru, podłogi. W to miejsce buduje nowy mur lub układa nową podłogę wykorzystując do tego zarówno materiały z rozbiórki muru lub podłogi oraz całkowicie nowe elementy o cechach takich samych jak pierwotny mur czy podłoga. Po wykonaniu całości widać nowe elementy oraz stare, ale całość została wykonana od nowa po wcześniejszym rozebraniu. Rozebranie starych murów czy podłóg było konieczne ze względów bezpieczeństwa. W tym przypadku ma Pan wątpliwości, czy taki zakres usługi budowlanej, polegającej na odtworzeniu stanu pierwotnego nie powinno być również traktowane jako czynność zwolniona od podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00