Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.04.2009, sygn. ITPB1/415-32/09/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-32/09/MR

Przychód z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą na Cyprze.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2009 r. (data wpływu 19 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodu z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej z siedzibą na Cyprze - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodu z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej z siedzibą na Cyprze.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, osoba fizyczna będąca polskim rezydentem jest właścicielem udziałów i akcji kilku polskich spółek kapitałowych. Zamierza podjąć współpracę z międzynarodową Instytucją Finansową i wnieść posiadane przez siebie udziały spółek polskich aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na Cyprze, w zamian za co obejmie nową emisję udziałów tej spółki. Spółka cypryjska będzie miała charakter spółki holdingowej, a wartość rynkowa Spółki cypryjskiej odpowiada wartości księgowej posiadanych przez nią aktywów. Do czasu wniesienia aportem udziałów Spółek polskich, jedynym udziałowcem Spółki cypryjskiej pozostanie wspomniana Instytucja Finansowa z siedzibą w Szwajcarii. Objęcie udziałów Spółki cypryjskiej nastąpi po cenie wyższej od wartości nominalnej obejmowanych udziałów (to znaczy, cena emisyjna udziałów będzie wyższa od ich wartości nominalnej). Przyczyną ustalenia przez Strony odmiennej od wartości emisyjnej wartości nominalnej obejmowanych udziałów, jest fakt iż w dniu wniesienia aportu wartość bilansowa Spółki cypryjskiej będzie przewyższała wartość nominalną jej udziałów. W związku z tym Wnioskodawca i Instytucja Finansowa uzgodnili, że relacja pomiędzy wartością rynkową wnoszonych do Spółki cypryjskiej udziałów w Spółkach polskich i wartością nominalną wydanych w zamian udziałów Spółki cypryjskiej będzie odpowiadała relacji wartości bilansowej Spółki cypryjskiej do wartości jej kapitału zakładowego. Należy zaznaczyć, że rozwiązanie przyjęte przez wnoszącego aport oraz dotychczasowego udziałowca oraz spółkę do której aport będzie wnoszony jest zgodne z prawem handlowym polskim jak i cypryjskim.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00