Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.05.2009, sygn. ITPP2/443-147/09/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-147/09/AF

Czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązujących przed 1 grudnia 2008 r. oraz tych, które zaczęły obowiązywać z dniem 1 grudnia 2008 r., a także z dniem 1 stycznia 2009 r., podatek od towarów i usług związany z importem towarów, których importerem na mocy przepisów szczególnych jest Spółka, podlega odliczeniu na zasadach ogólnych pomimo faktu, że Spółka nie jest właścicielem przedmiotowych towarów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2009 r. (data wpływu 26 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu importu towarów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2009 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu importu towarów.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (dalej: Spółka") współpracuje ze spółką duńską (dalej: Kontrahent") należącą do tej samej grupy kapitałowej. W okresie od lipca 2008 r. Kontrahent nabywał na terytorium Wietnamu towary, które następnie odsprzedawał do swoich klientów do państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej innych niż Polska i Dania. Przemieszczenie towarów z Wietnamu do innych państw członkowskich odbywało się przy współpracy Spółki i polegało na tym, że to Spółka wprowadzała towary na obszar celny Wspólnoty, a następnie organizowała ich przewóz do odpowiednich klientów Kontrahenta. Chociaż Spółka nie była w żadnym momencie właścicielem towarów i nie dysponowała na żadnym etapie prawem do rozporządzania towarami jak właściciel, to dokonywała zgłoszenia towarów do procedury dopuszczenia do obrotu i występowała na dokumentach celnych jako importer. W konsekwencji zobowiązana była do zapłaty cła oraz podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów na terytorium Polski. Prawo własności importowanych towarów przysługiwało nieprzerwanie Kontrahentowi, a po ich zbyciu przechodziło z Kontrahenta bezpośrednio na kupujących (klientów Kontrahenta). Kontrahent nie jest (i nie był) zarejestrowanym w Polsce podatnikiem VAT. Za wykonywanie usług związanych ze sprowadzeniem towarów, organizacją importu i transportu do odbiorców Spółce przysługiwało odpowiednie wynagrodzenie od Kontrahenta w ramach świadczonych przez nią usług. Powyższe czynności są wykonywane nadal i będą wykonywane w przyszłości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00