Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18.05.2009, sygn. ITPB1/415-367/09/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-367/09/DP

Czy opisany w stanie faktycznym sposób postępowania w zakresie zasad pobierania podatku od wynagrodzeń lekarzy sądowych jest właściwy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sądu przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2009 r. (data wpływu 4 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania należności wypłacanych lekarzom sądowym - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania należności wypłacanych lekarzom sądowym.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (Sąd), jest płatnikiem wynagrodzeń dla osób uzyskujących przychody z tytułu działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w punkcie 5 (ławnicy sądowi), w punkcie 6 (biegli sądowi, tłumacze przysięgli, adwokaci, kuratorzy, mediatorzy, w punkcie 8 (lekarze sądowi). Z osobami wymienionymi w punkcie 5 i 6 nie są zawierane umowy cywilno - prawne, a przyznanie wynagrodzenia następuje w wyniku wydania postanowienia sądu w tym zakresie. Z osobami wymienionymi w punkcie 8, Wnioskodawca zawarł umowę zlecenia, która stanowi, że osoby te otrzymują wynagrodzenie za każde wydane zaświadczenie potwierdzające zdolność albo niezdolność strony/uczestnika postępowania do stawienia się na wezwanie lub zawiadomienie organu uprawnionego. Kwota wynagrodzenia miesięcznego otrzymywanego przez ww. osoby jest zmienna, gdyż zależy od wykonanych prac. Wypłaty za poszczególne prace odbywają się sukcesywnie (niejednokrotnie kilka razy w danym miesiącu), a łączna miesięczna wysokość przyznanego i wypłaconego wynagrodzenia jest znana dopiero na koniec miesiąca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00