Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.05.2009, sygn. ITPP2/443-165b/09/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-165b/09/AW

Korekta podatku naliczonego w związku z transakcją zbycia przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2009 r. (data wpływu 3 marca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 maja 2009 r. (data wpływu 20 maja 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z planowaną transakcją zbycia przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 15 maja 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z planowaną transakcją zbycia przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku, oraz ww. piśmie uzupełniającym, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą w formie apteki. Od 1999 r. jest, na zasadach współwłasności ustawowej małżeńskiej, współwłaścicielką lokalu użytkowego. Lokal od dnia nabycia od firmy budowlanej przeznaczony jest na aptekę. Przy jego nabyciu w 1999 r. odliczyła Pani naliczony podatek od towarów i usług zawarty w cenie oraz wprowadziła lokal do ewidencji środków trwałych swojej firmy i amortyzuje go. Nie ponosiła Pani wydatków na ulepszenie, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, przekraczających 30% wartości początkowej lokalu. Obecnie rozważa Pani wycofanie lokalu z ewidencji środków trwałych oraz przeznaczenie go na cele osobiste. Rozważa Pani również możliwość sprzedaży pozostałej części przedsiębiorstwa (apteki) osobie trzeciej. Sprzedaż ta nastąpi zaraz po wycofaniu ww. lokalu użytkowego z ewidencji środków trwałych. Wycofany lokal będzie wydzierżawiany nabywcy pozostałej części przedsiębiorstwa, ale jako majątek prywatny, niezwiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą, bowiem po dokonaniu transakcji zbycia pozostałej części przedsiębiorstwa nie zamierza Pani prowadzić działalności gospodarczej. Przychody z dzierżawy lokalu będą stanowić zabezpieczenie Pani egzystencji w przyszłości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00