Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2009, sygn. ITPP1/443-749/09/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-749/09/DM

Korekta odliczonego podatku naliczonego związanego z poniesionymi nakładami na ulepszenia środków trwałych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2009 r. (data wpływu do tut. organu 10 sierpnia 2009 r.) uzupełnionym w dniu 5 października 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty odliczonego podatku naliczonego związanego z poniesionymi nakładami na ulepszenia środków trwałych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 5 października 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty odliczonego podatku naliczonego związanego z poniesionymi nakładami na ulepszenia środków trwałych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. W 1999 r. udziałowcy Spółki wnieśli aportem maszyny i urządzenia (zwane dalej maszynami) używane przez Spółkę do prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, które zostały zaliczone do środków trwałych, oddane do użytkowania i dokonywano odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka wskazała, że w dacie wniesienia aportu czynność ta była zwolniona od podatku od towarów i usług, dlatego przy nabyciu nie było podatku naliczonego związanego z nabyciem (wniesieniem aportu), jak również nie była uprawniona i nie dokonała odliczenia podatku naliczonego. Spółka zauważyła także, że w toku prowadzonej działalności dokonywała nakładów na wskazane maszyny. Nakłady te były dokonywane stopniowo w miarę potrzeb, również w okresie po 1 maja 2004 r., do czasu sprzedaży maszyn, której dokonano we wrześniu oraz październiku 2008 r. Przedmiotowe nakłady spełniały definicję ulepszenia, o którym mowa w art. 16g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dlatego też wartość nakładów powiększała wartość początkową maszyn jako środków trwałych, a tym samym zwiększała podstawę odpisów amortyzacyjnych. Ponieważ maszyny były wykorzystywane do działalności opodatkowanej, Spółka odliczała podatek naliczony przy zakupie towarów i usług, które wykorzystywane były do dokonanych ulepszeń/modernizacji. Spółka wskazała, że maszyny były używane przez okres dłuższy niż 6 miesięcy. W miesiącu wrześniu oraz październiku 2008 r. Spółka zbyła część maszyn wniesionych uprzednio aportem, a z wagina to, że maszyny spełniały definicję towarów używanych w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, transakcja sprzedaży była zwolniona od podatku od towarów i usług. Ponieważ transakcja sprzedaży maszyn była zwolniona od podatku od towarów i usług, Spółka, biorąc pod uwagę rozbieżności w interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, dokonała korekty odliczonego podatku od towarów i usług związanego z poniesionymi wydatkami na ulepszenie i modernizację maszyn na zasadach określonych w artykule 91 ust. 2 w związku z art. 91 ust. 4 oraz 91 ust. 6 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka zauważyła, iż stosując ostrożne podejście uznała, iż ulepszenia oraz modernizacje dokonane po 1 maja 2004 r. należy traktować jako odrębne środki trwałe, które podlegają 5-letniemu okresowi korekty. Z kolei w uzupełnieniu wniosku Spółka podniosła, że wydatki na ulepszenia środka trwałego nr 1 były ponoszone w okresie od maja 2004 r. do września 2008 r., wartość netto ulepszeń wyniosła w sumie 21.630.45,75 zł. Ulepszenia te były przekazywane do użytkowania (i wydatki te powiększały wartość początkową środka trwałego nr 1) w następujących datach:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00