Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Interpretacja indywidualna z dnia 19.03.2009, sygn. IBPP2/443-60/09/LŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-60/09/LŻ

Ustalenie czy pobrana kaucja zwrotna będąca zabezpieczeniem umowy jest obrotem

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 19 stycznia 2009r. (data wpływu 23 stycznia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług zakresie ustalenia czy pobrana kaucja zwrotna będąca zabezpieczeniem umowy jest obrotem jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy pobrana kaucja zwrotna będąca zabezpieczeniem umowy jest obrotem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W związku z zawartymi umowami dzierżawy nieruchomości stanowiącej własność Wnioskodawcy jest on czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W najbliższym czasie zamierza zawrzeć umowę dzierżawy części nieruchomości. Zabezpieczeniem wykonania ww. umowy ma być kaucja zwrotna, wpłacona przez dzierżawcę na początku obowiązywania umowy i zwrócona z chwilą jej wygaśnięcia. W przypadku powstania zaległości w zapłacie czynszu z tytułu dzierżawy wydzierżawiający będzie mógł zaliczyć z wpłaconej kaucji stosowną kwotę na poczet powstałych zaległości. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku powstania po stronie dzierżawcy obowiązku zapłaty odszkodowania lub kary umownej za wcześniejsze rozwiązanie umowy wówczas wydzierżawiający będzie mógł zaliczyć na poczet tej kary czy odszkodowania stosowną kwotę z wpłaconej kaucji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00