Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.04.2009, sygn. IBPP2/443-71/09/ASz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-71/09/ASz

uznanie za obrót zadatku na poczet przyszłej umowy

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana A, przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2009r. (data wpływu 29 stycznia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za obrót zadatku na poczet przyszłej umowy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 stycznia 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie uznania za obrót zadatku na poczet przyszłej umowy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą posiada nieruchomości będące środkami trwałymi. Wnioskodawca zamierza zawrzeć przedwstępną umowę kupna - sprzedaży jednej nieruchomości, pobierając przy jej zawarciu zadatek, który w momencie zawarcia umowy przenoszącej własność, zostanie zaliczony na poczet ceny sprzedaży, a w przypadku odstąpienia od umowy przez kupującego zostanie potraktowany jako należne odszkodowanie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy pobranie zadatku na poczet przyszłej umowy jest obrotem w rozumieniu art. 29 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy: z chwilą pobrania zadatku nie powstaje obrót w podatku od towarów i usług. W przedstawionym stanie faktycznym obrót powstanie dopiero z chwilą zaliczenia dokonanego zadatku na poczet ceny sprzedaży, to jest po zawarciu umowy przeniesienia własności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00