Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.10.2009, sygn. IBPBII/2/415-757/09/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-757/09/AK

Czy kwoty składek ponoszonych przez spółką na ubezpieczenia członków zarządu i prokurentów od odpowiedzialności cywilnej w przypadku kiedy składki te obliczane są w sposób ryczałtowy i nie można ich przypisać konkretnemu członkowi zarządu lub prokurentowi stanowią dla tych osób przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 updof, a jeżeli tak, to w jakim momencie powstanie ten przychód i w jakiej wysokości?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2009r. (data wpływu do tut. Biura 21 lipca 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych opłacenia przez spółkę składki z tytułu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu i prokurentów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lipca 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych opłacenia przez spółkę składki z tytułu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu i prokurentów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka zawarła umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej członków jej zarządu i członków zarządu jednej z jej spółek zależnych, a także osób pełniących funkcję prokurenta w spółce i we wspomnianej spółce zależnej. Spółka występuje w umowie jako ubezpieczający, a suma ubezpieczenia wynikająca z umowy to określony kwotowo limit przypadający na wszystkich ubezpieczonych w ramach wszystkich kategorii ochrony ubezpieczeniowej łącznie. Umowa nie określa liczby członków zarządu i prokurentów, którzy podlegają ochronie ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej, określa jedynie, że ma być to osoba powołana do pełnienia tej funkcji zgodnie z postanowieniami umowy spółki, statutu i właściwymi przepisami prawa. Umowa ubezpieczenia, którą zawarła spółka w sposób ryczałtowy określa wysokość stawki rocznej ubezpieczenia, dzieląc jedynie kwotę główną składki pomiędzy spółką i spółką zależną. Umowa przewiduje, że w przypadku powołania nowego członka zarządu lub prokurenta, będą oni korzystać z ochrony ubezpieczeniowej do łącznej sumy ubezpieczenia i nie przewiduje żadnych dodatkowych opłat z tego tytułu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00