Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.10.2009, sygn. IBPP3/443-584/09/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-584/09/DG

1. Czy rozpoczęta przez Z. Austria i nie zakończona procedura uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń pozwala Wnioskodawcy nabywać objęte tą procedurą towary od Z. Austria w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego? 2. Czy nabywany w ten sposób towar upoważnia Wnioskodawcę do stosowania stawki eksportowej 0% podczas wywozu towaru poza teren Unii Europejskiej w ramach ich sprzedaży (powrotny wywóz)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 lipca 2009r. (data wpływu 31 lipca 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za wewnatrzwspólnotowe nabycie towarów, objętych celną procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego oraz zastosowania 0% stawki podatku dla eksportu w związku z wywozem tych towarów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2009r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie uznania za wewnatrzwspólnotowe nabycie towarów, objętych celną procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego oraz zastosowania 0% stawki podatku dla eksportu w związku z wywozem tych towarów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zajmuje się handlem hurtowym przyprawami i komponentami dla przemysłu mięsnego produkcji austriackiej spółki Z. Austria będącej udziałowcem Wnioskodawcy. Dotychczas Wnioskodawca kupował towary od Z. Austria (przed 1 maja 2004 jako import, po 1 maja 2004 jako nabycie wewnątrzwspólnotowe), a następnie sprzedawał je poprzez eksport oraz na terenie UE - odpowiednio 60% i 40%. W celu zmniejszenia obciążeń celnych przy nabywaniu surowców do produkcji towarów pochodzących spoza UE Z. Austria zwrócił się do urzędu celnego o wydanie pozwolenia na zastosowanie procedury celnej (nr 5100) uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń. Uszlachetnianie to polegać ma na przetwarzaniu surowców objętych procedurą zawieszającą oraz surowców pochodzących z terenu UE w różnym procencie - w zależności od wymogów technologicznych cyklu produkcyjnego, pakowaniu w opakowania jednostkowe i zbiorcze oraz etykietowaniu. W takiej postaci towar ma być sprzedawany Wnioskodawcy, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie je odsprzedawał poza terytorium UE w ramach wywozu powrotnego. Dotychczas surowce do produkcji sprowadzane spoza obszaru UE, a przeznaczone na eksport były obciążone cłem importowym, które nie podlegało odzyskaniu i zwiększało tym samym koszty produkcji oraz finalną cenę wyrobu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00