Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 06.02.2009, sygn. IPPP2/443-1862/08-2/SAP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1862/08-2/SAP

Zakres usługi będącej przedmiotem niniejszego wniosku, nabywanej przez Bank od Spółki N, jest w swych kluczowych (nadających charakter całości) elementach zbieżny z powyższymi punktami, przedstawiającymi bez wątpienia czynności zwolnione z opodatkowania VAT. Tym samym, usługi nabywane przez Bank od Spółki N), związane z przeprowadzaniem transakcji na pozabilansowych instrumentach finansowych są w ocenie Wnioskodawcy podlegającymi zwolnieniu z VAT usługami pomocniczymi do usług pośrednictwa finansowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r., Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego (data wpływu 22.12.2008 r.), dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku usług pomocniczych związanych z pośrednictwem finansowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 grudnia 2008 r. został złożony w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku usług pomocniczych związanych z pośrednictwem finansowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Bank w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oferuje swoim klientom (dalej jako: Klienci) m.in. usługi finansowe w zakresie przeprowadzania transakcji dotyczących pozabilansowych instrumentów finansowych. W procesie zawierania z Klientami umów dotyczących takich transakcji ważną rolę odgrywa ocena pozycji finansowej Klienta oraz zarządzanie ryzykiem kredytowym po stronie Banku. Na zarządzanie to składają się m.in. kalkulacja dostępnego dla danego Klienta w danej chwili limitu dla transakcji pozabilansowych oraz kwantyfikacja wiążącego się z tymi transakcjami ryzyka. Elementy te są kluczowe z punktu widzenia oferowania przez Bank wspomnianych usług finansowych. Limity dla transakcji pozabilansowych, których ustalanie oraz bieżące monitorowanie jest elementem zarządzania ryzykiem kredytowym, przyznawane są przez: Komitet Kredytowy (dla Klientów lokalnych Banku) lub przez centralę grupy kapitałowej Banku (dla Klientów globalnych Banku). Zawieranie i realizacja umów pomiędzy Bankiem a Klientami dotyczących transakcji na pozabilansowych instrumentach finansowych (takich jak spoty, forwardy, swapy czy opcje) odpowiednio pomniejszają przyznane poszczególnym Klientom limity. Wartość dostępnego limitu dla transakcji pozabilansowych nie ma charakteru stałego. Wynika to w szczególności z faktu, iż wartość transakcji finansowych zmienia się w czasie, jak i w zależności od kursu rynkowego, w związku z tym ich wycena jest dokonywana na bazie dziennej. W efekcie, również wartość dostępnego limitu ulega zmianom na bazie dziennej.

Każda z dokonanych przez Klientów transakcji na pozabilansowych instrumentach finansowych podlega ocenie pod kątem ryzyka kredytowego. Ryzyko to również jest kwantyfikowane dynamicznie, tzn. jego wartość ulega zmianie m.in. w zależności od okresu czasu pozostałego do końca okresu umowy (waga ryzyka przeliczana jest na bazie dziennej). W związku z faktem, iż zarządzanie ryzykiem kredytowym niezbędne jest do prowadzenia działalności pośrednictwa finansowego przez wszystkie podmioty finansowe, w tym i Banki, na poziomie grupy podjęta została decyzja o powierzeniu świadczenia usług z zakresu wsparcia procesu zarządzania ryzykiem kredytowym wyspecjalizowanemu podmiotowi zewnętrznemu. W konsekwencji usługi te świadczone są na rzecz członków grupy Banku w tym również na rzecz Banku przez spółkę z siedzibą w Holandii (dalej jako; Spółka N). W zakresie świadczenia przedmiotowych usług Spółka N korzysta z kolei z usług wyspecjalizowanego podwykonawcy Kontrahenta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00