Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.03.2009, sygn. IPPP2/443-1835/08-2/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1835/08-2/MS

zakresie opakowań zwrotnych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 08 grudnia 2008r. (data wpływu 15 grudnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opakowań zwrotnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 grudnia 2008r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opakowań zwrotnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym hurtową sprzedaż napojów alkoholowych. Odbiorcami są sieci sklepów wielkopowierzchniowych i hurtownie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Towary Wnioskodawcy są dostarczane odbiorcom na opakowaniach zamiennych - licencjonowanych paletach typu Euro (opatrzonych zarejestrowanymi znakami towarowymi słowno-graficznymi) Wnioskodawca zamierza zmodyfikować system obrotu paletami typu Euro poprzez wprowadzenie zasady, iż odbiorcy, którym Wnioskodawca dostarcza palety, zobowiązują się do zwrotu takiej samej ilości palet typu Euro. Realizacja tego zobowiązania następować będzie poprzez zwrot takiej samej ilości palet tego samego rodzaju, a nie przez zwrot dokładnie tych samych palet, które zostały dostarczone (jest to rozwiązanie znane jako tzw. pool paletowy) Dokonywanie zwrotu dokładnie tych samych palet jest bowiem rozwiązaniem nie mającym uzasadnienia w praktyce obrotu. Wprowadzenie takiego rozwiązania jest wprawdzie możliwe, ale w związku z faktem, iż podmioty handlujące towarami na skalę hurtową otrzymują palety od wielu dostawców i ich składowanie w sposób umożliwiający pochodzenie palet od danego dostawcy wymagałoby ich osobnego przechowywania, rozwiązanie to nie jest stosowane w praktyce. Indywidualizacja palet nie ma przy tym żadnego racjonalnego uzasadnienia z uwagi na to, że palety typu Euro pochodzące od różnych dostawców mają te same parametry określone w wydanej przez UIC (Międzynarodowy Związek Kolejowy - Uniorz internationale des chemins de fer) normie Ule 435-2 (Standard of quality for a European fiat wood pallet, with four entries, and measuring 800 mm x 1200 nim), a w Rzeczypospolitej Polskiej dodatkowo w wydanej przez Polski Komitet Normalizacyjny normie PN-M-78216:1997 (Palety ładunkowe płaskie drewniane jednopłytowe czterowejściowe bez skrzydeł 800 mm x 1200 mm Palety typu EUR)> i stanowią rzeczy w pełni zamienne. Zabezpieczeniem zwrotu palet (tj. ich otrzymania w tej samej ilości) jest kaucja. Wysokość kaucji ma być ustalona w umowach pomiędzy Wnioskodawcą a jego kontrahentami. Zgodnie z tymi umowami zapłata kaucji będzie odroczona do czasu ich zwrotu Wnioskodawcy, jednak nie dłużej niż ustaloną w umowie ilość dni od dnia ich dostarczenia. Jeżeli podmiot, który otrzymał palety nie dokona ich zwrotu w terminie określonym umową, wówczas Wnioskodawca wystawi fakturę obejmującą wartość niezwróconych palet zgodnie z przepisem § 19 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95, poz. 798 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00