Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.06.2009, sygn. IPPB2/436-93/09-2/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Biorąc pod uwagę treść art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, cesja wierzytelności dokonana na rzecz Spółki w związku z Sekurytyzacją nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18.03.2009 r. (data wpływu 23.03.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie cesji wierzytelności w związku z sekuturyzacją - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.03.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie cesji wierzytelności w związku z sekuturyzacją.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

C. (C. lub Spólka) jest podmiotem celowym, którego celem będzie przeprowadzenie transakcji (Sekurytyzacja). W ramach planowanej Sekurytyzacji, C. (jako nabywca wierzytelności) zawrze z V. S.A. spółką leasingową mającą siedzibę na terytorium Polski (Spółka Leasingowa) będąca tzw. inicjatorem Sekurytyzacji umowę nabycia wierzytelności (głównie wierzytelności przyszłych) (Umowa) z umów leasingu. Zgodnie z Umową C. będzie nabywać od Spółki Leasingowej wynikające z zawieranych przez nią umów leasingu. Czynności wykonywane przez C., w ramach Umowy, na rzecz Spółki Leasingowej obejmują szereg czynności mających na celu zapewnienie finansowania Spółki Leasingowej. Poza wspomnianym celem finansowym, transakcja Sekurytyzacji zostanie przeprowadzona również w celu ograniczenia ryzyka nieściągalności wierzytelności po stronie Spółki Leasingowej. Spółka Leasingowa nie jest powiązana kapitałowo ze Spółką.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00