Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.07.2009, sygn. IPPP1/443-534/09-3/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-534/09-3/AW

wniesienie aportu do spółki komandytowej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28.05.2009r. (data wpływu 01.06.2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportu do spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.06.2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportu do spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka posiada nieruchomość gruntową, na której realizowana jest inwestycja w postaci kompleksu biurowo-usługowego. Po zakończeniu budowy Spółka wprowadzi budynek do ewidencji środków trwałych i rozpocznie jego amortyzację. W wyniku decyzji biznesowej, Spółka wraz z drugim wspólnikiem planuje utworzenie spółki komandytowej (dalej: spółka komandytowa lub sk), w której będzie pełniła rolę komandytariusza. Na pokrycie swojego wkładu spółka zamierza wnieść aportem ww. nieruchomość. W momencie wniesienia aportu kompleks biurowo usługowy będzie wpisany do ewidencji środków trwałych spółki. Wraz z nieruchomością z mocy samego prawa (tj. na podstawie art. 678 KC) do spółki komandytowej przejdą umowy najmu lokali, podpisane do tego czasu przez spółkę z kontrahentami. Spółka zastrzega jednocześnie, że przedmiotem aportu nie będą żadne inne składniki jej przedsiębiorstwa, takie jak: nazwa przedsiębiorstwa, prawa spółki do najmu lokalu, w którym znajduje się jej siedziba, środki pieniężne, koncesje, licencje, zezwolenia ani też księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Drugi wspólnik sk, również spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, będzie pełnił rolę komplementariusza (dalej: drugi wspólnik). Spółka komandytowa będzie, w zależności od sytuacji rynkowej:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00