Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18.12.2009, sygn. IPPB4/415-622/09-3/SP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-622/09-3/SP

Opodatkowanie dodatkowych świadczeń dokonywanych przez Spółkę na rzecz prokurenta będącego rezydentem podatkowym Szwajcarii.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa przedstawione we wniosku z dnia 23.09.2009 r. (data wpływu 25.09.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dodatkowych świadczeń dokonywanych przez Spółkę na rzecz prokurenta będącego rezydentem podatkowym Szwajcarii jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.09.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dodatkowych świadczeń dokonywanych przez Spółkę na rzecz prokurenta będącego rezydentem podatkowym Szwajcarii.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zatrudnia prokurenta. Podstawę zatrudnienia stanowią: 1) uchwała zarządu spółki o powołaniu prokurenta, oraz 2) umowa zlecenia zawarta pomiędzy Wnioskodawcą a osobą powołaną do pełnienia funkcji prokurenta. Na podstawie wskazanej umowy zlecenia zleceniobiorca zobowiązał się do przyjęcia i prowadzenia spraw Wnioskodawcy jako prokurent. Wynagrodzenie prokurenta-zleceniobiorcy zostało określone w umowie zlecenia. Prokurent zleceniobiorca jest rezydentem podatkowym Szwajcarii, jednakże nie jest w stanie okazać Wnioskodawcy certyfikatu rezydencji, w związku z czym Wnioskodawca pobiera zryczałtowany podatek dochodowy od wartości świadczeń wypłacanych prokurentowi, jak również składa z tego tytułu właściwemu organowi podatkowemu deklaracje PIT-8AR. Wnioskodawca i prokurent zamierzają, jednak dokonać zmian w umowie zlecenia w ten sposób, że oprócz przysługującego prokurentowi wynagrodzenia pieniężnego, Wnioskodawca będzie dokonywał na rzecz prokurenta innych świadczeń, ściśle sprecyzowanych w umowie zlecenia, takich jak: udostępnienie telefonu komórkowego, ponoszenie kosztów leasingu operacyjnego samochodu służbowego, ponoszenie kosztów paliwa do samochodu służbowego, udostępnienie mieszkania, przy czym udostępniane przez Wnioskodawcę świadczenia będą miały na celu umożliwienie prokurentowi efektywnego wykonywania obowiązków wynikających z powierzonej mu funkcji. Nadto omawiane świadczenia będą wykorzystywane przez prokurenta wyłącznie do celów służbowych (tj. związanych z realizacją funkcji prokurenta).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00