Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.11.2009, sygn. ILPB3/423-665/09-2/ŁM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-665/09-2/ŁM

Czy z chwilą zbycia akcji, których nie można przyporządkować do określonej transakcji zakupu, dla ustalenia kosztu podatkowego prawidłowym jest zastosowanie metody FIFO, polegającej na przyjęciu, że każdorazowo przedmiotem sprzedaży są akcje zakupione przez Spółkę najwcześniej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2009 r. (data wpływu 20.08.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie metody wyceny sprzedaży akcji - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie metody wyceny sprzedaży akcji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka w kwietniu 2009 r. sprzedała na rzecz podmiotu trzeciego część posiadanych przez siebie akcji wyemitowanych przez inną spółką akcyjną. Przedmiotem sprzedaży były akcje zwykłe, na okaziciela, zdematerializowane notowane na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych. W umowie sprzedaży nie wskazano, jakie akcje (której serii) emitenta były przedmiotem sprzedaży, wskazano natomiast ilość oraz kod zakupionych akcji. Spółka dokonała sprzedaży części posiadanych przez siebie akcji, nabytych uprzednio po różnych cenach zakupu, przy czym Spółka nie ma możliwości przyporządkowania zbytych w kwietniu 2009 r. akcji do akcji nabytych wcześniej (skonkretyzowanej serii) po określonej w chwili zakupu cenie. Brak możliwości takiego przyporządkowania jest czynnikiem obiektywnym, na który Spółka nie ma wpływu i wynika z faktu, iż zakupione akcje uległy asymilacji, w wyniku której dokonano połączenia akcji nowej emisji z emisją podstawową. W wyniku tej operacji, akcjom nadano jednolity kod w związku z czym, nie ma obecnie możliwości dokonania przyporządkowania akcji do konkretnych serii, a w konsekwencji również cen nabycia. Nadanie akcjom jednolitego kodu nastąpiło na podstawie art. 55 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 23 września 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Spółka wskazuje też, iż dla potrzeb rachunkowych, a więc dla celów innych niż podatkowe, przyjęła metodę przewidzianą w art. 34 ust. 4 pkt 1 ustawy o rachunkowości, tj. ustaliła koszty związane z nabyciem tych akcji w wysokości średniej ważonej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00