Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.03.2010, sygn. ITPB2/415-1025/09/IL, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-1025/09/IL

Jakie warunki oprócz posiadania faktury należy spełnić, aby skorzystać w zeznaniu rocznym z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu wydatków poniesionych: na zakup leków, urządzeń rehabilitacyjnych, na zabiegi rehabilitacyjne, na używanie samochodu osobowego dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne ?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2009 r. (data wpływu 14 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Decyzją Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności stwierdzono u Pani znaczny stopień niepełnosprawności. Stan Pani zdrowia powoduje duże wydatki finansowe na zakup leków, niezbędnych urządzeń rehabilitacyjnych, wykonywane zabiegi rehabilitacyjne, dojazdy do lekarzy specjalistów itd.). Leki wymagające recept kupuje Pani na podstawie recept wystawianych przez lekarzy. Część leków typu witaminy lub inne leki nie wymagające recept (np. homeopatyczne) kupuje Pani w aptekach bez recepty, a lekarstwa (preparaty) te są Pani niezbędne do egzystencji i utrzymania równowagi życiowej. Jest Pani lekarzem i część recept na leki nowe, bądź powtórzenie leków wypisuje sobie Pani sama. Prywatnie korzysta Pani z usług rehabilitanta, jak też z zabiegów lekarza wykonującego akupunkturę. Jak Pani wiadomo, lekarze rodzinni lub specjaliści nie wystawiają zaświadczeń, potwierdzających konieczność stosowania urządzeń rehabilitacyjnych takich jak fotel masujący, materac magnetyczny bądź łóżko. Firmy sprzedające ww. urządzenia nie współpracują z Narodowym Funduszem Zdrowia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00