Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.08.2010, sygn. IBPBI/1/415-625/10/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-625/10/KB

skutki podatkowe wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2010r. (data wpływu do tut. Biura 29 czerwca 2010r.), uzupełnionym w dniu 18 sierpnia 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 16 sierpnia 2010r. Znak: IBPBI/1/415-625/10/KB, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 18 sierpnia 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni od dnia 01 stycznia 2004r. pozostawała wspólnikiem w spółce jawnej, a poprzednio w spółce cywilnej, która uległa w ww. dniu przekształceniu w spółkę jawną. Do spółki jawnej wniosła wkład w wysokości 5.000 zł. W 2005r. wystąpiła z ww. spółki jawnej. Z tytułu wystąpienia ze spółki jawnej w 2005r. Wnioskodawczyni nabyła prawo do wypłaty wartości udziału kapitałowego obliczonego zgodnie z art. 65 Kodeksu spółek handlowych. Majątek rzeczowy spółki jawnej na dzień wystąpienia z niej Wnioskodawczyni obejmował w szczególności nabyte przez spółkę nieruchomości gruntowe, budynkowe i lokalowe, ruchomości jak np. sprzęt elektroniczny, samochody osobowe, wyposażenie biur, magazynów, jednostek handlowych, środki pieniężne na rachunku bankowym, klientela etc. Majątek, o którym mowa wyżej, kształtowany był przez okres pozostawania przez Wnioskodawczynię w tej spółce w charakterze wspólnika m.in. z bieżących dochodó1)w. Spółka jawna, z której Wnioskodawczyni wystąpiła, w okresach miesięcznych w każdym roku działalności odprowadzała zaliczki na podatek dochodowy, w tym także w odniesieniu do części dochodu przypadającej na Wnioskodawczynię. Do dnia dzisiejszego spółka jawna, w której Wnioskodawczyni była wspólnikiem, nie dokonała wypłaty wartości udziału kapitałowego z tytułu członkowstwa w tej spółce, ani też w żaden inny sposób nie zrekompensowała Wnioskodawczyni tej wartości

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00