Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.10.2010, sygn. IBPBII/1/415-645/10/HK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-645/10/HK

Czy wnioskodawca w prawidłowy sposób oblicza zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w sytuacji, gdy w ciągu miesiąca wypłaca w różnych terminach poszczególne składniki wynagrodzenia?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 05 lipca 2010r. (data wpływu do Organu 09 lipca 2010r.), uzupełnionym w dniu 08 września 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu obliczania przez płatnika zaliczek na podatek dochodowy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09 lipca 2010r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu obliczania przez płatnika zaliczek na podatek dochodowy.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z dnia 27 sierpnia 2010r. Znak: IBPB II/1/415-645/10/HK wezwano o jego uzupełnienie. W dniu 08 września 2010r. wpłynęło uzupełnienie wniosku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca na podstawie przepisów Kodeksu pracy oraz Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy wypłaca zatrudnionym pracownikom wynagrodzenie o pracę oraz inne dodatkowe należności określone przepisami prawa. Wnioskodawca powołuje się na treść art. 27b ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na podstawie którego podatek dochodowy obliczony od podstawy opodatkowania ulega pomniejszeniu w pierwszej kolejności o składkę na ubezpieczenie zdrowotne, jednakże kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Brak jest więc podstawy prawnej do potrącenia z wynagrodzenia pracownika składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości wyższej niż pobrany podatek. Wnioskodawca stwierdza, iż powyższą kwestię regulują dodatkowo przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2006r., Nr 164, poz.1027). Wnioskodawca przywołuje treść art. 83 ust. 1 wyżej cyt. Ustawy, zgodnie z którym, w przypadku gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne obliczona przez pracodawcę i potrącana z dochodu pracownika, stosownie do zapisów art. 79, tj. w wysokości 9% podstawy wymiaru tej składki, jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczonej przez tego płatnika zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości tej zaliczki. Wnioskodawca zauważa, iż pracownicy poza wynagrodzeniem mają wypłacane inne należności na listach dodatkowych należności. Zaliczka na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych nie jest więc potrącana jednorazowo lecz z każdego wypłaconego w danym miesiącu przychodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00