Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.07.2010, sygn. IBPP1/443-343/10/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-343/10/ES

konieczność dokonania korekty podatku naliczonego w przypadku stwierdzenia niedoboru inwentaryzacyjnego zawinionego przez pracowników

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2010r. (data wpływu 16 kwietnia 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 lipca 2010r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konieczności dokonania korekty podatku naliczonego w przypadku stwierdzenia niedoboru inwentaryzacyjnego zawinionego przez pracowników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 kwietnia 2010r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konieczności dokonania korekty podatku naliczonego w przypadku stwierdzenia niedoboru inwentaryzacyjnego zawinionego przez pracowników.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 5 lipca 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (Hurtownia) prowadzi handel hurtowy wyrobów tytoniowych oraz chemii gospodarczej. Zapasy towarów przechowywane są w dwóch magazynach: magazynie głównym oraz w filii. Ewidencja zapasów jest ilościowo-wartościowa.

Przeprowadzając kontrole inwentaryzacyjne Wnioskodawca stwierdza czasem niedobory, które najczęściej traktuje jako zawinione i obciąża swoich pracowników (magazynierów) jako osoby materialnie odpowiedzialne.

Dotychczas Wnioskodawca dokonywał w związku z tym, korekty podatku naliczonego od towarów i usług stosując stawkę 22% VAT. Wnioskodawca dokonując zakupu towarów ponosi wydatki związane z podstawowym rodzajem działalności PKD 4635 Z. Jednak wraz ze zmianą przepisów od dnia 1 grudnia 2008 roku zmieniło się stanowisko Wnioskodawcy odnośnie obowiązku dokonywania korekty podatku naliczonego od powstałych niedoborów.

Do 30 listopada 2008 roku obowiązywał przepis w ustawie o VAT (art. 88 ust. 1 pkt 2), zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego zasadniczo nie stosowało się do nabywanych przez podatnika VAT towarów (usług), jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Powołując się na powyższą zasadę, w przypadku niedoborów niezawinionych organy podatkowe uznawały, że podatnik nie miał obowiązku korekty podatku naliczonego. Z dniem 1 grudnia 2008 roku uchylono przepis art. 88 ust 1 pkt 2. Oznacza to (zdaniem Wnioskodawcy), że nie ma już podstaw odmiennego traktowania niedoborów zawinionych i niezawinionych, jeżeli chodzi o obowiązek dokonywania korekty podatku naliczonego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00