Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.11.2010, sygn. IPPB4/415-664/10-2/LS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-664/10-2/LS

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe i powołane przepisy prawa, należy uznać, iż w przypadku zamiany nieruchomości, której udziały nabyto odpowiednio w 2009 i w 2010 r. Wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych, w przypadku gdy cały przychód uzyskany z zamiany przeznaczy na nabycie działki budowlanej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 17.08.2010 r. (data wpływu 20.08.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu zamiany nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.08.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu zamiany nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 12.01.2009 r. Wnioskodawczyni nabyła na podstawie umowy darowizny od męża połowę posiadanej przez niego nieruchomości (działka wraz z budynkiem mieszkalnym). W sierpniu 2010 r. Wnioskodawczyni nabyła drugą połowę tej nieruchomości na podstawie kolejnej umowy darowizny. Co oznacza, że aktualnie Wnioskodawczyni jest jedynym właścicielem działki budowlanej wraz z budynkiem w K. Z uwagi na fakt, że powyższa działka posiada 5000 m., jest wąska i długa, Urząd Gminy zmusza Wnioskodawczynię do scalenia tej działki z działką sąsiada, a następnie ponownego jej podziału tak aby powstały ustawne, prostokątne działki. W związku z powyższym Wnioskodawczyni będzie zawierać z sąsiadem umowę zamiany działek. Wnioskodawczyni oddaje sąsiadowi 2509 m. działki budowlanej, natomiast otrzymuje od niego 3569 m. działki budowlanej (różnica w ilości metrów związana jest z wyodrębnieniem w wyniku tego scalenia drogi gminnej). W wyniku tej zamiany Wnioskodawczyni zbywa odpłatnie (w zamian otrzymując nie pieniądza, ale działkę) 2509 m. przed upływem 5 lat od nabycia, co rodzi obowiązek zapłacenia przez Wnioskodawczynię podatku w wysokości 19%. Jednak Wnioskodawczyni ma możliwości skorzystania z ulgi mieszkaniowej, gdyż zgodnie z art. 21 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od opodatkowania są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie 2 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe, udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00