Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28.07.2010, sygn. ILPB2/415-569/10-2/WS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-569/10-2/WS

Wypłata odszkodowań na podstawie wyroku sądu i na wniosek byłych pracowników, a sposób opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2010 r. (data wpływu 30 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odszkodowań wypłaconych byłym pracownikom, z tytułu zastosowania złego przelicznika okresu pracy jest:

  • prawidłowe w części dotyczącej wystawienia informacji PIT-8C z tytułu wypłaty odszkodowania wraz z odsetkami,
  • nieprawidłowe w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • opodatkowania odszkodowań wypłaconych byłym pracownikom, z tytułu zastosowania złego przelicznika okresu pracy,
  • opodatkowania odszkodowań z tytułu zaniżonej dywidendy, wypłaconych na podstawie wyroku sądowego,
  • opodatkowania odszkodowań z tytułu zaniżonej dywidendy, wypłaconych na podstawie wniosku byłych pracowników.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny, w zakresie opodatkowania odszkodowań wypłaconych byłym pracownikom, z tytułu zastosowania złego przelicznika okresu pracy.

Pracownicy Wnioskodawcy otrzymali dokumenty na podstawie, których została ustalona i wypłacona im emerytura. Dokumenty te zdaniem byłych pracowników były nieprawidłowe. Przedmiotem sporu była wysokość przelicznika do przeliczenia okresu pracy górniczej. Na wnioski byłych pracowników Wnioskodawca zmienił świadectwa pracy i uwzględnił w nich wyższe przeliczniki do przeliczenia pracy górniczej. Byli pracownicy złożyli wnioski do ZUS o ponowne przeliczenie emerytury według wyższego przelicznika. Spotkali się z decyzją odmowną, którą zaskarżyli do Sądu. Sprawę wygrali i ZUS dokonał przeliczenia emerytury według wyższego przelicznika, ale od dnia złożenia przez byłych pracowników wniosków do ZUS w tej sprawie. Nie zostały one wyrównane za okres wypłacania sprzed złożenia wniosków. W związku z powyższym, byli pracownicy zażądali takiego wyrównania od Wnioskodawcy, który odmówił im wypłaty. Sąd zasądził na rzecz byłych pracowników odszkodowania powołując się na przepis art. 471 kodeksu cywilnego (odpowiedzialność kontraktowa), w związku z art. 300 kodeksu pracy, a o odsetkach orzekł na podstawie art. 481 § 1 i 2 kodeksu cywilnego. Zainteresowany w 2009 roku wypłacił zasądzone odszkodowania wraz z odsetkami dla kilku byłych pracowników. Kolejne odszkodowania z tego tytułu wypłacane są także w bieżącym roku, to jest w 2010.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00