Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.12.2010, sygn. ILPP1/443-1028/10-4/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1028/10-4/AW

Czy dokonane w ramach planowanej procedury podziału Spółki z o.o., poprzez wydzielenie przeniesienie części majątku Spółki na spółkę nowo zawiązaną, będzie stanowić dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT lub świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT, czy też na zasadzie art. 6 pkt 1 w zw. z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, czynność ta będzie wyłączona spod zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2010 r. (data wpływu 20 września 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 grudnia 2010 r. (data wpływu 10 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia części majątku Spółki na spółkę nowo zawiązaną jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia części majątku Spółki na spółkę nowo zawiązaną. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 6 grudnia 2010 r. o doprecyzowanie przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz wymaganą opłatę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą, polegającą na zarobkowym zarządzaniu nieruchomościami oraz świadczącym usługi, tzw. zastępstwa inwestorskiego na rzecz wspólnot mieszkaniowych, prowadzących remonty budynków. Na podstawie uchwały zarządu spółki utworzono Oddział rejestrowy Spółki (zwany dalej Oddziałem ). Następnie, odrębną uchwałą zarządu Oddział został wyposażony w majątek w postaci wyposażenia biurowego (meble, telefony, komputery wraz z oprogramowaniem). Oddział przejął też prawa i obowiązki Spółki, wynikające z części umów o zarządzenie oraz zastępstwo inwestorskie zawartych z kontrahentami (wspólnotami mieszkaniowymi), wskazanych szczegółowo w uchwale zarządu. Kryterium podziału kontrahentów pomiędzy Spółkę a Oddział stanowiły wyodrębnione terytorialnie rejony. Oddział rejestrowy został zarejestrowany w dniu 12 sierpnia 2010 r. postanowieniem sądu rejestrowego. Od miesiąca września 2010 r. utworzony Oddział w oparciu o posiadany majątek wykonuje umowy przejęte na podstawie uchwał zarządu w sprawie utworzenia i określenia zasad funkcjonowania Oddziału. Zobowiązania te Oddział wykonuje w zakresie eksploatacyjnym, technicznym i księgowym, tj. w pełnym zakresie obowiązków wynikających z zawartych ze wspólnotami mieszkaniowymi umów o zarządzenia nieruchomościami. Spółka zawarła też umowę najmu lokalu z przeznaczeniem na siedzibę Oddziału , odrębną od siedziby Spółki. Zgodnie z uchwałą zarządu Spółki określającą zasady funkcjonowania Oddziału, prawa i obowiązki wynikające z zawartej umowy najmu, stanowią majątek Oddziału rejestrowego. Majątek Oddziału będą stanowić również wierzytelności Spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00