Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 06.05.2011, sygn. ITPP1/443-213/11/TS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-213/11/TS

Czy sprzedaż posiłków uczniom i pracownikom może podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 lutego 2011 r. (data wpływu 11 lutego 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług stołówkowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług stołówkowych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi obsługę szkół podstawowych, gimnazjów, przedszkoli i jest jednostką budżetową, dla której organem prowadzącym jest Gmina. Szkoły podstawowe i gimnazja są jednostkami budżetowymi, prowadzą stołówki szkolne, świadczące usługi wyłącznie na rzecz uczniów i personelu szkoły. Stołówki nie są odrębnymi podmiotami gospodarczymi, a ich prowadzenie jest ściśle związane z działalnością statutową szkół. Korzystanie z posiłków w stołówce szkolnej jest odpłatne. Zasady korzystania ze stołówki, w tym wysokość opłat, ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym. Odpłatność za sprzedaż posiłków uczniom odbywa się po kosztach, tzw. wsad do kotła, uwzględniający wyłącznie ceny produktów do przygotowania obiadu. Opłaty dla pracowników są równe pełnemu kosztowi przygotowania i wydawania posiłków. Wnioskodawca wskazał, iż w 2010 r. Gmina wystąpiła pisemnie do Głównego Urzędu Statystycznego Departament Metodologii, Standardów i Rejestrów z zapytaniem, w jakim grupowaniu mieszczą się usługi stołówkowe... W piśmie z dnia 19 maja 2010 r. urząd wskazał, że przygotowanie i wydawanie posiłków mieści się w PKWiU w grupie 80 Usługi w zakresie edukacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00