Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.04.2011, sygn. ITPB3/423-28/11/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-28/11/AM

Czy powstałe różnice kursowe dodatnie/ujemne stanowią przychód/koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2010 r. (data wpływu 17 stycznia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 lutego 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowego ustalania różnic kursowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 stycznia 2011 r. złożono ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 9 lutego 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowego ustalania różnic kursowych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka funkcjonuje w ramach grupy kapitałowej i dokonuje wyceny różnic kursowych zgodnie z art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca otrzymuje od przedsiębiorstwa z grupy (z siedzibą w USA) środki pieniężne bezpośrednio na rachunek złotówkowy. Otrzymane środki umożliwiają realizację bieżących płatności (Spółka całość własnych nadwyżek finansowych na bieżąco przekazuje na inwestycje nie występują problemy z płynnością finansową). W wyniku zasileń rachunku bankowego złotówkowego po stronie Wnioskodawcy powstaje zobowiązanie z operacji pieniężnych, które jest rozliczane raz w miesiącu. Rozliczenie następuje na zasadzie bezpośredniego zwrotu równowartości zobowiązania powstałego w wyniku zasileń konta złotówkowego, którego równowartość USD obliczona jest według kursu walutowego USD/PLN stosowanego przez przedsiębiorstwo z grupy (z siedzibą w USA) w dniu przekazania środków. Spłata dokonywana jest z konta walutowego Spółki po kursie zgodnym ze stosowaną zasadą wyceny środków pieniężnych na rachunkach walutowych (First In, First Out). W wyniku przeprowadzonych transakcji powstają różnice kursowe od obrotu środków pieniężnych w punkcie rozliczenia zobowiązań i należności między obiema spółkami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00