Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 02.08.2011, sygn. ITPB1/415-514/11/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-514/11/MR

Czy w związku z wystawieniem przez męża Wnioskodawczyni faktury VAT może ona oraz mąż zostać obciążona podatkiem z tytułu innych źródeł dochodu?
Czy w związku z tym słusznie Wnioskodawczyni i jej mąż zostali zobowiązani do rozliczenia przychodu z innych źródeł dochodu w kwocie brutto?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 4 maja 2011 r. (data wpływu 9 maja 2011 r.), uzupełnionym w dniu 19 lipca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wynagrodzenia z tytułu ustanowienia służebności przesyłu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wynagrodzenia z tytułu ustanowienia służebności przesyłu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni wraz z mężem, na zasadzie wspólności ustawowej małżeńskiej, jest współwłaścicielką nieruchomości gruntowej nabytej w drodze darowizny. Nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Małżonek Wnioskodawczyni prowadzi gospodarstwo rolne i jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W dniu 11 lutego 2010 r. w formie aktu notarialnego sporządzono umowę służebności przesyłu na rzecz przedsiębiorstwa, które budować będzie na wskazanym gruncie urządzenia przesyłowe. Stroną przedmiotowej umowy jest Wnioskodawczyni, jej mąż oraz inwestor. Za ustanowienie służebności przysługuje Wnioskodawczyni oraz jej małżonkowi wynagrodzenie brutto, co wynika z § 7 aktu notarialnego. W lutym 2010 r. została wypłacona część wynagrodzenia określona jako zaliczka. Natomiast w § 14 aktu notarialnego widnieje zapis: Inwestor oświadcza, że zostanie wypełniony i przesłany właścicielom oraz właściwemu urzędowi skarbowemu we właściwym terminie formularz PIT-8C informacja o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych, na podstawie którego właściciele będą mogli rozliczyć się z ewentualnego podatku dochodowego od osób fizycznych () Właściciele obowiązani są od wynagrodzenia i zaliczki otrzymanych od inwestora zapłacić należny podatek VAT. Zgodnie z tym zapisem małżonek Wnioskodawczyni, będąc podatnikiem podatku od towarów i usług, wystawił inwestorowi stosowną fakturę VAT na całą wypłaconą zaliczkę, która w połowie winna należeć do Wnioskodawczyni. Mimo wystawienia faktury i odprowadzenia należnego podatku od towarów i usług inwestor przesłał osobno Wnioskodawczyni i jej małżonkowi PIT-8C, który jako źródło przychodu wskazuje kwotę brutto (pomimo odprowadzenia podatku VAT). Kwota z obydwu PIT-8C została przez Wnioskodawczynię i jej męża wykazana w urzędzie skarbowym i od tej kwoty brutto naliczono podatek dochodowy, który został zapłacony. Wynagrodzenie to jest jednorazowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00