Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22.09.2011, sygn. ITPP1/443-915/11/BJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-915/11/BJ

Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości gruntowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2011 r. (data wpływu 30 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 czerwca 2011 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Od 1982 jest Pan rolnikiem. Na początku gospodarstwo rolne liczyło 9,84 ha, ale w 1984 roku dokupił Pan ziemię i gospodarstwo zwiększyło się do ok. 19 ha. W roku 1990 otrzymał Pan w drodze darowizny od ojca gospodarstwo o pow. ok. 11 ha wraz z domem i budynkami gospodarczymi . Gospodarstwo to znajduję się w S. Ziemia ta jest górzysta i kamienista z przewagą klasy VI (część klasa V) i zdecydowanie nie przedstawia wartości rolniczej, a wkład w uprawę tej ziemi przewyższał jakiekolwiek z niej zyski. Prowadził Pan dwa odrębne gospodarstwa - własne, które przynosiło dochody oraz dotrzymane w darowiźnie, które przynosiło straty. Od 2008 roku do chwili obecnej jest Pan podatnikiem VAT czynnym. W 2009 r. gospodarstwo własne przekazał Pan w darowiźnie córce. Od tamtej chwili jest Pan w posiadaniu wyłącznie gospodarstwa bardzo słabo prosperującego otrzymanego w drodze darowizny od ojca. Od czasu otrzymania gospodarstwa nie dokonywał Pan na nim żadnych inwestycji. W związku z tym, iż gospodarstwo przynosi straty, jego niewielką część o pow. 0,51 ha, stanowiącą działkę o nr 105 przekształcił i podzielił Pan na 4 działki budowlane. Przedmiotowe działki zamierza Pan sprzedać, a uzyskane pieniądze przeznaczyć na własne potrzeby. Wskazał Pan, iż działka nr 105 nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00