Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.09.2011, sygn. ITPB2/415-603/11/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-603/11/RS

możliwość odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na zabieg udrożnienia żył szyjnych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2011 r. (data wpływu 29 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na zabieg udrożnienia żył szyjnych metodą balonikową - jest prawidłowe, o ile wykonany zabieg można zakwalifikować do zabiegów rehabilitacyjnych.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na zabieg udrożnienia żył szyjnych metodą balonikową.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą niepełnosprawną chorującą na stwardnienie rozsiane, rozpoznane w 1993 r. Choroba powoduje m.in. przewlekłe zmęczenie, osłabienie siły mięśni, kurcze mięśni, zaburzenia widzenia oraz znaczne zaburzenia chodu związane z brakiem możliwości utrzymania równowagi, ostre zespoły bólowe. W związku z systematycznie pogłębiającym się stanem choroby, w październiku 2010 r. otrzymał orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Z uwagi na wiek oraz obowiązujący w Polsce system punktowy, Wnioskodawca nie został zakwalifikowany do żadnego leczenia w programach lekowych oferowanych i finansowanych przez NFZ. Pod koniec 2009 r. dowiedział się, że przyczyną stwardnienia rozsianego może być przewlekła mózgowo-rdzeniowa niewydolność żylna (CCSVI), dowiedział się również o możliwości leczenia endowaskularnego (agnioplastyka balonowa połączona z ewentualną implantacją stentu). Leczenie endowaskularne wykonywane jest w wielu ośrodkach na świecie. Ponieważ tzw. rzuty choroby nasiliły się, pojawiły się problemy z- samodzielnym poruszaniem się, Wnioskodawca zdecydował poddać się badaniu. We wrześniu 2010 r. zostało przeprowadzone badanie ultrasonograficzne z kolorowym obrazem przepływu krwi metodą dopplera. W wyniku badania stwierdzono u Niego patologię obydwu żył szyjnych i zakwalifikowano do zabiegu udrożnienia. Wnioskodawca nadmienia, że do tego zabiegu kwalifikowani są pacjenci z potwierdzoną chorobą zasadniczą i patologią odpływu żylnego z ośrodkowego układu nerwowego. W dniu 11 grudnia 2010 r. przeprowadzono zabieg udrożnienia obydwu żył szyjnych metodą balonikową. Z powodu braku refundacji z NFZ, koszty związane z wykonaniem zabiegu w kwocie 12.000 zł musiał pokryć samodzielnie. Leczenie zostało opłacone przelewami na konto, z rachunku bankowego (wspólne konto bankowe wraz z małżonką). W wyniku przeprowadzonego zabiegu stan zdrowia Wnioskodawcy, powoli ale systematycznie się poprawia. Ustępują problemy związane z nietrzymaniem równowagi, brakiem koordynacji ruchowej oraz innymi przykrymi dolegliwościami typu nietrzymanie moczu. Poprawia się poziom funkcjonowania w życiu codziennym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00