Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.11.2011, sygn. ITPB3/423-392/11/PST, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-392/11/PST

Zzakres kwestii braku powstania przychodu wskutek umorzenia odsetek w związku z restrukturyzacją zobowiązań wobec banków.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2011 r. (data wpływu 16 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwestii braku powstania przychodu wskutek umorzenia odsetek w związku z restrukturyzacją zobowiązań wobec banków - jest prawidłowe, jednak z innych względów niż wskazane przez Wnioskodawcę.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2011 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwestii braku powstania przychodu wskutek umorzenia odsetek w związku z restrukturyzacją zobowiązań wobec banków.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Fabryka B. S.A. zawarła w latach 1999-2001 trzy umowy o kredyt obrotowy z K. S.A. oraz w latach 2000-2002 r. cztery umowy o kredyt obrotowy z Bankiem P. S.A.

W umowach zawartych z K. S.A. określono podstawowe oprocentowanie kredytu według stopy procentowej zmiennej każdorazowo na podstawie średniej arytmetycznej WIBOR-u dla depozytów 1-miesięcznych, a odsetki naliczane były od wykorzystanej kwoty kredytu w okresach miesięcznych ostatniego dnia roboczego każdego miesiąca. Spłata kredytu, odsetek i innych należności następowała w drodze obciążania przez Bank rachunku Kredytobiorcy. Od kwoty kredytu niespłaconego w terminie spłaty, określonego w umowie, od dnia następnego po terminie spłaty Kredytobiorca zobowiązywał się zapłacić za każdy dzień opóźnienia odsetki według stopy procentowej równej dwukrotności stawki odniesienia. W przypadku nie spłacenia odsetek w terminie spłaty, oprocentowanie niewymagalnego kapitału ulegało podwyższeniu o połowę stopy procentowej. Niespłacenie w terminie kredytu, odsetek lub innych należności upoważniało Bank do wypowiedzenia kredytu w całości lub w części, postawienia go w stan wymagalności. Z umów zawartych z tym Bankiem wynika, że od następnego dnia po upływie okresu wypowiedzenia (30 dni, a w przypadku zagrożenia upadłością 7 dni), postawienia kredytu w stan wymagalności, Kredytobiorca zobowiązany był do spłaty zadłużenia. W przypadku niespłacenia zadłużenia w tym terminie Kredytobiorca zobowiązywał się do zapłaty odsetek od kwoty kredytu liczonych za każdy dzień opóźnienia według stopy oprocentowania równej dwukrotności stawki odniesienia obliczanej na podstawie średniej arytmetycznej WIBOR-u dla depozytów 1-miesięcznych. Umowy nie regulowały terminów naliczania i wpłat tych odsetek w przypadku wypowiedzenia umowy kredytowej lub postawienia kredytu w stan wymagalności, t.j. z dniem wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00