Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 02.05.2011, sygn. ILPP2/443-264/11-2/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-264/11-2/AD

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących najem samochodów oraz nabycia paliwa do ich napędu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Cywilnej przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2011 r. (data wpływu 2 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących najem samochodów oraz nabycia paliwa do ich napędu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących najem samochodów oraz nabycia paliwa do ich napędu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na krótkoterminowym wynajmie samochodów osobowych wypożyczalnia samochodów (rent a car). Pojazdy przeznaczone do tej działalności są używane na podstawie umowy franchisingowej od firmy franchisingowej, zajmującej się długoterminowym wynajmem aut. Umowy podpisywane z franchisodawcą na wynajem samochodów; podpisywane są na okres 12 miesięcy. Następnie pojazdy te są oddawane w odpłatne użytkowanie na podstawie umów najmu (wynajmy jedno, kilkudniowe do miesięcznych) na podstawie zawieranych z klientami umów. Samochody te wykorzystywane są przez Zainteresowanego wyłącznie na te cele. W świetle przepisów obowiązujących do dnia 31 grudnia 2010 r. na podstawie art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy o VAT przysługiwało prawo do odliczenia całości podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie, leasing samochodu osobowego wykorzystywanego do świadczenia usług najmu tych samochodów przez okres co najmniej 6 miesięcy. Potwierdzały to interpretacje IBPP1/443 -724/08/KG, IPPP1/443-844/09-4/AW.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00