Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.10.2011, sygn. ILPB3/423-322/11-2/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-322/11-2/EK

1. Czy w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu uprawnione jest pomniejszenie podatku o wartość podatku zapłacone go za granicą w Indiach?
2. Czy w deklaracji CIT-8 podatek potrąca się według metody memoriałowej, czy według metody kasowej?
3. Czy nieodliczony w danym roku podatek zapłacony za granicą może być odliczany w kolejnych latach?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 01 lipca 2011 r. (data wpływu 14.07.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości odliczenia potrąconego przez kontrahenta zagranicznego zryczałtowanego podatku dochodowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości odliczenia potrąconego przez kontrahenta zagranicznego zryczałtowanego podatku dochodowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została założona dnia 12 maja 2006 r. Spółka działa na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (dalej: SSE) na podstawie zezwolenia z dnia 25 sierpnia 2006 r.

Zezwolenie zostało udzielone do dnia 15 listopada 2017 r. Zezwolenie to dotyczy prowadzenia działalności gospodarczej rozumianej jako działalność produkcyjna, handlowa i usługowa, w zakresie wyrobów z tworzyw sztucznych (PKWiU - 25.2) wytwarzanych na terenie strefy.

Spółka osiąga przychody ze sprzedaży wyrobów wytworzonych w ramach otrzymanego Zezwolenia oraz od maja 2010 r. uzyskuje przychody ze źródeł położonych poza terytorium RP z tytułu umowy najmu maszyn zawartej z kontrahentem z Indii. Przychody ze sprzedaży wyrobów wytworzonych w ramach stosownego zezwolenia w specjalnej strefie ekonomicznej, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 w związku z art. 17 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W tym zwolnieniu nie mieści się jednak przychód uzyskany z tytułu najmu maszyny. Podatnik sporządzając rozliczenie podatkowe osobno wykazuje dochód zwolniony (strefowy) jak i opodatkowany (pozastrefowy m. in. z najmu maszyn). Zgodnie z Umową zawartą między Polską a Rządem Republiki Indii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, kontrahent z Indii od wystawionej przez Wnioskodawcę faktury za świadczone usługi potrąca podatek dochodowy i wpłaca potrącony podatek na konto urzędu skarbowego w Indiach. Wnioskodawca od kontrahenta w Indiach otrzymuje poświadczenie wpłacenia podatku. Wnioskodawca nie jest zarejestrowany w Indiach dla potrzeb podatkowych, w Polsce ma nieograniczony obowiązek podatkowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00