Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.03.2011, sygn. IPPP3/443-1202/10-2/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-1202/10-2/KC

istota: opodatkowanie sprzedaży lokali mieszkalnych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 07.12.2010 r. (data wpływu 10.12.2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży lokali mieszkalnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.12.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży lokali mieszkalnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą i czynnym podatnikiem podatku VAT. Przedmiotem jego działalności jest sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach- PKD 2007 5212Z, oraz wynajem nieruchomości na własny rachunek- PKD 7020Z. Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim, żona nie prowadzi działalności gospodarczej. Jest właścicielem budynku mieszkalno-handlowego, wybudowanego przez małżonków w części na cele mieszkalne, a w części na prowadzenie działalności gospodarczej. Budowa części usługowej sfinansowana została z kredytu zaciągniętego w BANKU na działalność gospodarczą, natomiast część mieszkalną sfinansowano z osobistego kredytu hipotecznego oraz środków własnych pochodzących min. ze sprzedaży domu w którym Podatnik wraz z małżonką mieszkał. Po sprzedaży domu dn. 31.03.2006r. zamieszkał wraz z rodziną w lokalu mieszkalnym. W wyniku problemów ze spłatą kredytów i innych zobowiązań Wnioskodawca wydzielił z części mieszkalnej 4 lokale mieszkalne z przeznaczeniem na sprzedaż. W lokalach tych nie prowadzona była działalność gospodarcza, ani nie były one przedmiotem najmu. Działalność gospodarcza prowadzona była wyłącznie w części handlowo-usługowej budynku. Po sprzedaży w/w lokalu właściwy Urząd Skarbowy stanął na stanowisku, iż od tej transakcji należy uiścić podatek VAT oraz zgłosić współmałżonkę jako podatnika podatku VAT na druku VAT-R na moment powstania obowiązku podatkowego. Od wartości uzyskanej ze sprzedaży mieszkań Wnioskodawca wraz z małżonką odliczyli i odprowadzili należny podatek w łącznej kwocie 31 138 zł. Wnioskodawca dodaje, że od materiałów i usług zakupionych i przeznaczonych na budowę budynku, VAT odliczony był tylko w części przypadającej na powierzchnię handlowo-usługową. Dla potrzeb podatku VAT został ustalony wskaźnik procentowy części mieszkaniowej i części handlowej do całości budynku (na podstawie dokumentacji technicznej) i wynosi odpowiednio: 60% część mieszkalna, 40% część handlowo-usługowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00