Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.01.2011, sygn. ILPP1/443-1070/10-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1070/10-2/MP

Opodatkowanie nieruchomości zamiennej w ramach ustalonego odszkodowania.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy, przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2010 r. (data wpływu 30 września 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 grudnia 2010 r. (data wpływu 23 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieruchomości jest:

  • nieprawidłowa w zakresie opodatkowania działek przyjętych pod drogi publiczne w zamian za odszkodowanie,
  • prawidłowe w zakresie opodatkowania nieruchomości zamiennej.

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieruchomości. Wniosek został uzupełniony w dniu 23 grudnia 2010 r. o doprecyzowanie przedstawionego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Na mocy prawomocnej decyzji Burmistrza zatwierdzającej projekt podziału nieruchomości gruntowej wydzielone zostały m. in. działki gruntu przeznaczone w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego pod drogi gminne (publiczne), które stały się z mocy prawa własnością Gminy. Podziału dokonano na wniosek właścicieli (dalej właściciele działek przejętych). W toku postępowania w sprawie ustalenia wysokości i sposobu rozdzielania odszkodowania za przedmiotowe działki gruntu dotychczasowi właściciele wyrazili wolę przyznania w rozliczeniu za ww. odszkodowania nieruchomości zamiennej. Burmistrz pozytywnie ustosunkował się do tej propozycji. Gmina dokonała wyceny nieruchomości będących przedmiotem postępowania. Gmina występująca jako podatnik dokona w ten sposób dostawy, za bezsporną uznaje się więc konieczność opodatkowania nieruchomości zamiennej podatkiem VAT w świetle art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535 ze zm.). Prawo własności nieruchomości zamiennej zostanie przeniesione na wnioskodawców za dopłatą. Wysokość odszkodowania przysługującego wnioskodawcom osobom fizycznym ustalona w oparciu o wycenę działek przejętych z mocy prawa zostanie zaliczone na poczet ceny nabycia nieruchomości zamiennej. Z uwagi na to, iż wnioskodawcy są osobami fizycznymi Gmina nie doliczała podatku VAT do ceny działek przejętych pod drogi gminne. Właściciele działek podnoszą, iż w ich uznaniu należne im odszkodowanie winno być podwyższone o podatek VAT. Gmina nie zgadza się z tym stanowiskiem.

W aktach notarialnych zbywcy oświadczyli, iż z tytułu dokonania czynności sprzedaży nie są podatnikami podatku od towarów i usług w myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Na potwierdzenie powyższego załączono do niniejszego pisma kopie ww. oświadczenia zawartego w jednych z aktów notarialnych umowy sprzedaży.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00