Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.02.2011, sygn. ILPP2/443-1915/10-2/EWW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1915/10-2/EWW

1. Czy Spółka prawidłowo wystawia faktury VAT na całość wynagrodzenia wynikającego z rozliczenia czasu pracy ekspertów skierowanych do wykonania umowy?
2. Czy Zainteresowany ma prawo na wystawionej fakturze sprzedaży pomniejszyć kwotę należną oraz VAT należny o wynagrodzenie lidera 5%?
3. Czy to spółka niemiecka będąca podatnikiem polskim ma obowiązek wystawienia faktury VAT z tytułu wynagrodzenia lidera konsorcjum 5%, a jedynie zgodnie z umową skompensowane powinny być należności i zobowiązania z tytułu dwustronnych faktur?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 listopada 2010 r. (data wpływu 29 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania rozliczeń dokonywanych pomiędzy uczestnikami konsorcjum jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania rozliczeń dokonywanych pomiędzy uczestnikami konsorcjum.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka zawarła umowę konsorcjum z firmą niemiecką i holenderską, w celu realizacji kontraktu na świadczenie profesjonalnych usług inżynierskich dla projektu. Projekt dotyczy inwestycji realizowanej na terytorium Polski. Wynagrodzenie kontraktu oparte jest na rozliczaniu czasu pracy personelu skierowanego do wykonania usługi. Należy zaznaczyć, że personel skierowany do wykonania umowy, to zarówno pracownicy Spółki jak i osoby świadczące usługi na podstawie umów cywilnoprawnych. Liderem konsorcjum, czyli partnerem wiodącym w zarządzaniu i kierowaniu usługą świadczoną przez konsorcjum jest spółka niemiecka. Zgodnie z zawartą umową, lider konsorcjum (spółka niemiecka) otrzyma od innych Partnerów wynagrodzenie za pełnienie funkcji lidera, w wysokości 5% wynagrodzenia personelu, co będzie odejmowane od wystawianych przez nich faktur. Spółka niemiecka jest polskim podatnikiem VAT. Wnioskodawca wystawia faktury VAT na rzecz lidera konsorcjum za usługi, na których wykazana kwota netto wynika z rozliczenia czasu pracy personelu skierowanego przez niego do wykonania usługi. Faktura wystawiana jest na pełną niepomniejszoną o prowizję lidera kwotę wynikającą z rozliczenia czasu pracy personelu. Otrzymywane zapłaty za wystawione przez Zainteresowanego faktury są niedopłacane o równowartość wynagrodzenia lidera 5%. Problem dotyczy rozliczenia wynagrodzenia 5% na rzecz lidera konsorcjum.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00