Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.07.2011, sygn. IBPP3/443-483/11/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-483/11/DG

Czy dokumenty w postaci skanu dokumentu SAD z naniesionym kodem paskowym i symbolem MRN oraz dokument AES (wydrukowany ze strony internetowej włoskiego urzędu celnego) są wystarczające do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0%, zaś przedstawioną transakcję można zakwalifikować jako eksport pośredni, zważywszy, iż Wnioskodawca posługuje się indywidualnym numerem EORI pozwalających na jego identyfikację we wszystkich działaniach przedsiębranych przed organami celnymi na terenie UE?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2011r. (data wpływu 15 kwietnia 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 lipca 2011r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania przedstawionej transakcji za eksport towarów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2011r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 8 lipca 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania przedstawionej transakcji za eksport towarów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca dokonał sprzedaży używanego ciągnika siodłowego na rzecz nabywcy z Libii na warunkach Incoterms EXW. Pozaunijny nabywca na własny koszt organizował transport ciągnika - wraz z innymi towarami - do Włoch. Wnioskodawca posiada numer Identyfikacyjny EORI we Wspólnotowym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych pozwalający na jego Identyfikację we wszystkich czynnościach celnych na całym obszarze UE. Wnioskodawca dokonał - na rzecz nabywcy - zgłoszenia eksportowego w Urzędzie Celnym w Genui we Włoszech, który jako dowód dokonania eksportu przekazał skan dokumentu SAD z naniesionym kodem paskowym i symbolem MRN oraz dokument AES (wydrukowany ze strony internetowej włoskiego urzędu celnego). Elektroniczny System Kontroli Eksportu (ECS) funkcjonujący we Włoszech dokumentuje zakończenie procedury eksportu poprzez wprowadzenie numeru deklaracji do systemu, co zostaje uwidocznione w ogólnym systemie elektronicznym UE. Mając zatem na uwadze, iż we Włoszech nie funkcjonuje dokument zakończenia procedury wywozu IE599, potwierdzenie takie stanowi dokument MRN wraz z dokumentem zamknięcia eksportu - AES.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00