Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.04.2012, sygn. ITPB1/415-38/12/TK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-38/12/TK

Zakres ustalenia momentu uzyskania przychodu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2012 r. (data wpływu 10 stycznia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia momentu uzyskania przychodu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia momentu uzyskania przychodu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest brokerem ubezpieczeniowym. Otrzymuje prowizję za zawarcie ubezpieczenia od towarzystw ubezpieczeniowych. W towarzystwach ubezpieczeniowych stosuje się następujące pojęcia: składka przypisana w momencie zawarcia ubezpieczenia równa składce na polisie i składka zainkasowana, która może być w dniu wystawienia polisy równa składce przypisanej lub częściowa w przypadku rat. Po wpłynięciu składki na konto towarzystwa ubezpieczeniowego jest ona księgowana. Broker otrzymuje prowizję przypisaną, która jest procentem składki przypisanej, a później po zaksięgowaniu w towarzystwie ubezpieczeniowym prowizję zainkasowaną. Broker ma standardowe porozumienie prowizyjne (kurtażowe) z towarzystwem ubezpieczeniowym określające wysokość prowizji. Towarzystwa ubezpieczeniowe wystawiają tzw. noty prowizyjne (innych nie wystawiają). Broker prowadząc rejestr polis i prowizji nie ma możliwości samodzielnego ustalenia prowizji należnej do zainkasowania w danym miesiącu ze względu na terminowość zapłaty rat składek przez klienta i terminu księgowania. Bywa też tak, że składki wpływają do towarzystw ubezpieczeniowych 3-4 miesiące od daty zawarcia polisy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00