Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 18.09.2012, sygn. ITPP1/443-740/12/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-740/12/AP

1. Czy sprzedając wykonawcy lokale mieszkalne wraz z udziałem w gruncie, stanowiące majątek osobisty nie służący działalności gospodarczej będzie Pan wraz z żoną zobowiązany do odprowadzenia podatku należnego VAT od transakcji sprzedaży?
2. Czy w przypadku zwolnienia od podatku VAT sprzedaży części budynku (lokali mieszkalnych) ze zwolnienia korzystać będzie również sprzedaż udziału w gruncie?
3. Czy w momencie sprzedaży części nieruchomości (lokale mieszkalne) wraz z udziałem w gruncie stanowiących majątek prywatny stanie się Pan wraz z żoną podatnikiem podatku VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2012 r. (data wpływu 18 czerwca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy lokali mieszkalnych wraz z udziałem w gruncie - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy lokali mieszkalnych wraz z udziałem w gruncie.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan wraz z żoną działalność gospodarczą pod nazwą: Z. s.c., której przedmiotem jest świadczenie usług w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej jest Pan podatnikiem przedmiotowo zwolnionym od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy od podatku od towarów i usług. Na zasadach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej w ramach majątku prywatnego w roku 2002 nabył Pan wraz z żoną działkę niezabudowaną. Przedmiotowa działka nie została zakupiona ze środków firmy, nie znajduje się w ewidencji środków trwałych firmy i nie stanowi majątku trwałego Z. s.c. W ramach zarządu majątkiem prywatnym, angażując własne środki zdecydował Pan wraz z żoną o budowie na tym gruncie budynku o funkcjach usługowej i mieszkalnej, zawierając z firmą budowlaną w dniu 31 marca 2012 r. umowę na roboty budowlane. Przedmiotem tej umowy jest wybudowanie na gruncie nabytym w 2002 roku budynku o funkcjach: usługowej i mieszkalnej. Wykonawca użyje do przedmiotu umowy własne materiały i urządzenia. Za wykonane prace budowlane w umowie wykonawca (firma budowlana będąca podatnikiem VAT) wystawi fakturę VAT i odprowadzi do budżetu podatek VAT należny określony w fakturze. Strony postanowiły, że zapłata za wykonanie przedmiotu umowy nastąpi poprzez przeniesienie prawa własności do lokali mieszkalnych oraz proporcjonalnie do powierzchni lokali części gruntu nabytego w 2002 roku, na którym zostanie posadowiony budynek usługowo-mieszkalny. Po zakończeniu budowy lokal użytkowy zamierza Pan wraz z żoną wprowadzić aportem do firmy Z. s.c. i wykorzystywać jako przychodnię, w której będzie Pan świadczyć usługi w zakresie opieki medycznej. W miesiącu czerwcu 2012 r. wraz z żoną zawarł Pan w formie aktu notarialnego z wykonawcą warunkową umowę przedwstępną sprzedaży, w której zobowiązuje się Pan sprzedać wykonawcy lokale mieszkalne wraz z udziałem w gruncie ustalonym proporcjonalnie do powierzchni lokali za cenę określoną w umowie. W warunkowej umowie przedwstępnej sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego strony ustaliły, że zapłata nastąpi w terminie 7 dni od zawarcia umowy przyrzeczonej. Strony dopuszczają możliwość zapłaty ceny poprzez potrącenie wzajemnych należności wynikających z zawartej umowy na roboty budowlane w dniu 31 marca 2012 roku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00