Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.08.2012, sygn. ITPB2/415-473/12/IB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-473/12/IB

Czy Wnioskodawca jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może nie pobierać zaliczki na podatek od pierwszego dnia pobytu pracownika poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej zgodnie z art. 32 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli pracownik oświadczy, że jego planowany pobyt poza granicami kraju przekroczy 183 dni oraz pracodawca przewiduje okresy zatrudnienia pracowników (na podstawie zawartych kontraktów) dłuższe niż 183 dni?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 9 maja 2012 r. (data wpływu 11 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie pobierania zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń z pracy wykonywanej za granicą - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie pobierania zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń z pracy wykonywanej za granicą.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę oraz oddelegowuje do pracy za granicą w Niemczech, Belgii oraz Holandii. Wypłata wynagrodzenia pracownikom następuje w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim Państwie oraz Wnioskodawca nie posiada stałej placówki ani zakładu w drugim Państwie. Pobyt pracowników poza granicami kraju w niektórych przypadkach przekracza okres 183 dni i wówczas Wnioskodawca zaprzestaje poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z art. 32 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochody te wówczas podlegają opodatkowaniu od pierwszego dnia pobytu poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Obowiązek podatkowy poza terytorium Rzeczpospolitej Polski dla pracownika jest bardzo dużym utrudnieniem. Cofnięcie się do pierwszego dnia pobytu i opodatkowanie przez pracowników dochodów w obcym państwie wiąże się z niepewnością wynikającą z nieznajomości prawa podatkowego obcego państwa. Wnioskodawca celem ułatwienia rozliczenia pracowników chce pomóc im w rozliczeniu podatku dochodowego w obcym państwie poprzez współpracę z biurami podatkowymi w państwach gdzie pracują pracownicy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00