Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.09.2012, sygn. ILPB3/423-229/12-4/AO, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-229/12-4/AO

Czy odpis aktualizujący utworzony po dacie uprawdopodobnienia nieściągalności jako błąd podstawowy powinien zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w dacie jego faktycznego utworzenia - czyli w roku 2011, czy do kosztów uzyskania roku 2009 (poprzez korektę zeznania podatkowego za rok 2009)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13 czerwca 2012 r. (data wpływu 18 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z dnia 12 września 2012 r. (data wpływu 14 września 2012 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka w ramach prowadzonej działalności podpisuje umowy z kontrahentami na sprzedaż materiałów elektrycznych. Po dostarczeniu towaru Spółka wystawia fakturę VAT i rozpoznaje przychód z tego tytułu w wartości netto wynikającej z wystawionych faktur. Mają jednak miejsce sytuacje, w których kontrahent nie wywiązuje się z realizacji postanowień umowy dotyczącej płatności i nie uiszcza zapłaty.

W związku z brakiem zapłaty przez kontrahenta podejmowane są czynności w celu wyegzekwowania zapłaty, tj. np. wysyłane są wezwania do zapłaty, kierowany jest do sądu wniosek w celu uzyskania nakazu zapłaty, sprawa kierowana jest na drogę postępowania egzekucyjnego itp. W wyniku tych czynności, Spółka wchodzi najczęściej w posiadanie dokumentów, które zgodnie z postanowieniami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowią podstawę do uznania nieściągalności wierzytelności za uprawdopodobnioną. Zdarzają się jednak sytuacje, w których pomimo znacznego stopnia prawdopodobieństwa nieściągalności wierzytelności, Spółka nie dokonuje odpisów aktualizujących określonych w art. 35b ustawy o rachunkowości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00