Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.12.2012, sygn. ILPP4/443-394/12-2/EWW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-394/12-2/EWW

Podatek od towarów i usług w zakresie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki X reprezentowanej przez Pełnomocnika Doradcę Podatkowego Panią Y, przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2012 r. (data wpływu 5 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

1.Informacje ogólne

Spółka prowadzi działalność w zakresie dystrybucji na terytorium Wspólnoty towarów nabywanych od Producenta. W ramach tej działalności Spółka nabywa od Producenta towary, które następnie są wywożone przez przewoźnika działającego na rzecz Spółki do klientów na terytorium innych państw członkowskich. Kwota należna z tytułu odsprzedaży towarów na rzecz ostatecznych klientów jest równa kwocie należnej od Producenta za zakupione towary. Dodatkowo, Spółka obciąża Producenta kwotą należną z tytułu pełnienia w grupie P. funkcji pośrednika w dostawach do podmiotów w innych państwach członkowskich - kwotą stałego ryczałtowego wynagrodzenia.

Taka forma współpracy handlowej pomiędzy Spółką a Producentem (uwzględnienie pośrednika w łańcuchu dostaw) ma uzasadnienie ekonomiczne w postaci możliwości zwiększenia wolumenu sprzedaży towarów. Jednocześnie umożliwia ona ograniczenie ryzyka nieściągalnych wierzytelności w ramach grupy P., poprzez wykorzystanie tzw. limitów ubezpieczeniowych wierzytelności przysługujących Spółce (a jednocześnie wyczerpanych przez Producenta).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00