Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.06.2012, sygn. IBPBII/1/436-78/12/MCZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/436-78/12/MCZ

skutki podatkowe ustanowienia odrębnej własności lokali mieszkalnych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 02 marca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 06 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych ustanowienia odrębnej własności lokali jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lutego 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych ustanowienia odrębnej własności lokali.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni oraz dwie spokrewnione osoby są współwłaścicielami nieruchomości w następujących udziałach: Wnioskodawczyni w udziale wynoszącym 4/18 części, na podstawie postanowienia Sądu z dnia 07 października 1987 r., pozostali dwaj współwłaściciele w udziałach wynoszących odpowiednio 10/18 części oraz 4/18 części. Nieruchomość ta zabudowana jest budynkiem mieszkalnym (kamienicą).

Wraz z pozostałymi współwłaścicielami ww. nieruchomości w dniu 30 sierpnia 2006 r. Wnioskodawczyni zawarła akt notarialny, obejmujący umowę przedwstępną, na mocy której współwłaściciele nieruchomości zobowiązali się, stosownie do art. 8 ust 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, zawrzeć umowę ustanowienia odrębnej własności lokali w ww. budynku, po zakończeniu remontu generalnego tego budynku, między innymi w ten sposób, że Wnioskodawczyni otrzyma na wyłączną własność cztery lokale mieszkalne znajdujące się w budynku wraz z udziałami w nieruchomości wspólnej oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli wyodrębnionych lokali (obliczonymi stosowanie do przepisów ustawy o własności lokali), a także otrzyma na wyłączną własność lokale mieszkalne powstałe w wyniku adaptacji strychu w budynku wraz z udziałami w nieruchomości wspólnej oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli wyodrębnionych lokali (obliczanymi stosowanie do przepisów ustawy o własności lokali). Współwłaściciele ww. nieruchomości zgodzili się w odrębnej umowie, że Wnioskodawczyni pokryje z własnych środków koszty budowy lokali mieszkalnych powstałych w wyniku adaptacji strychu oraz będzie partycypować w kosztach remontu generalnego ww. budynku, jego instalacji i urządzeń w zakresie przekraczającym jej udział w nieruchomości wspólnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00