Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.02.2012, sygn. IPPP3/443-1497/11-2/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-1497/11-2/KC

w zakresie prawidłowego rozliczenia dostawy towaru w ramach transakcji łańcuchowej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16.11.2011 r. (data wpływu 21.11.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowego rozliczenia dostawy towaru w ramach transakcji łańcuchowej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.11.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowego rozliczenia dostawy towaru w ramach transakcji łańcuchowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka, posiadająca siedzibę w Szwajcarii i zarejestrowana dla celów podatku VAT w Polsce, w ramach prowadzonej działalności, dokonuje na terenie kraju zakupów wyrobów tytoniowych. Zakupione przez Spółkę towary są przedmiotem dostawy m.in. na rzecz innej spółki z grupy P., P. S.r.l. (dalej: Nabywca) z siedzibą we Włoszech, również zarejestrowanej dla celów podatku VAT w Polsce.Nabywca dokonuje następnie odsprzedaży towarów na rzecz ostatecznego nabywcy, podmiotu mającego siedzibę we Włoszech (dalej: Ostateczny nabywca).Ani Spółka ani Nabywcy nie posiadają na terenie Polski żadnej formy stałego miejsca prowadzenia działalności. W wyniku powyższych dostaw, towary odbierane przez przewoźnika transponowane są z terytorium Polski bezpośrednio do magazynu Ostatecznego nabywcy na terytorium Włoch. Transport organizuje Ostateczny nabywca, przy czym koszty transportu ostatecznie ponoszone są przez Nabywcę (stanowią element kalkulacyjny marży płaconej Ostatecznemu nabywcy przez Nabywcę). Transport odbywa się na ryzyko Ostatecznego nabywcy.Obie dostawy (pierwsza pomiędzy Spółką a Nabywcą oraz druga pomiędzy Nabywcą a Ostatecznym Nabywcą) odbywają się na warunkach Incoterms FCA, co oznacza że sprzedający ponosi koszty transportu, załadunku oraz ubezpieczenia do momentu przekazania towarów przewoźnikowi, wskazanemu przez sprzedającego, w oznaczonym miejscu (w analizowanym stanie faktycznym jest to magazyn na terenie Polski).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00