Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.07.2012, sygn. IPPP2/443-465/12-2/KOM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-465/12-2/KOM

uznanie raportu ECOD generowanego przez system EDI za wystarczającą formę potwierdzenia odbioru faktury korygującej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11.05.2012 r. (data wpływu 17.05.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania raportu ECOD generowanego przez system EDI za wystarczającą formę potwierdzenia odbioru faktury korygującej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.05.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania raportu ECOD generowanego przez system EDI za wystarczającą formę potwierdzenia odbioru faktury korygującej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka jest podmiotem prowadzącym na polskim rynku działalność hurtową w zakresie dystrybucji zabawek. Spółka dostarcza towary zarówno do hurtowni oraz sieci marketów. Spółka zamierza wystawiać, przesyłać i archiwizować faktury VAT w formie elektronicznej. Autentyczność pochodzenia i integralność treści wystawianych, przesyłanych i przechowywanych w formie elektronicznej faktur, będzie zagwarantowana poprzez odpowiednie mechanizmy informatyczne zaimplementowane w systemie EDI (z ang. EDI - Electronic Data Interchange Elektroniczna Wymiana Danych, opisana w art. 1 zaleceń Komisji Europejskiej z dnia 19 października 1994 r. odnoszących się do aspektów prawnych elektronicznej wymiany danych - Dz. Urz. UE L 338 z 28.12.1994.). Zgodnie z definicją zawartą w omawianych zaleceniach Komisji Europejskiej, EDI powinna być rozumiana, jako elektroniczna wymiana danych handlowych i administracyjnych, sformatowanych według uzgodnionych wcześniej standardów pomiędzy różnymi systemami informatycznymi. C. ECOD jako operator EDI udostępni Spółce platformę umożliwiającą kontrolę transmisji wymienianych dokumentów z partnerami handlowymi. C. ECOD zapewni stałą kontrolę przesyłanych dokumentów poprzez rejestrację w systemie odpowiedniego jego statusu m.in. potwierdzenia dostarczenia dokumentu do odbiorcy (kontrahenta). Możliwość sprawdzenia na bieżąco statusu danego dokumentu następować będzie poprzez zalogowanie się przez uprawionego pracownika Spółki na stronie internetowej C. ECOD. W praktyce zdarzać się będą z pewnością sytuacje, w których po dokonaniu sprzedaży i po wystawieniu faktury VAT w systemie elektronicznym, Spółka będzie musiała dokonać korekty wartości sprzedaży poprzez wystawienie faktur korygujących zmniejszających podstawę opodatkowania. Faktury korygujące mogą być np. wystawiane w następujących przypadkach:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00